Ferenc pápa állítólag nem volt hajlandó elfogadni Franciaország új vatikáni nagykövetének jelölését, mivel nyíltan homoszexuális. Egyes vélemények szerint azonban inkább egy diplomáciai ballépés áll az ügy hátterében.
A Vatikán nem kér homoszexuális nagykövetet
Normális esetben egy diplomatajelölt mandátumát másfél hónap alatt fogadja ez a Vatikán, ám ha ennél hosszabb ideig nem érkezik válasz, az elutasításnak számít. Vezető tisztviselők szerint ez a helyzet Laurent Stefanini esetében is, akit Franciaország ajánlott nagykövetének. Stefanini egyébként François Hollande protokollfőnöke és közeli bizalmasa, mellesleg nyíltan homoszexuális.
Párizsi tisztviselők és a francia sajtó szerint ez az oka annak, hogy a Vatikán még válaszra sem méltatta Stefaninit, aki januárban adta be jelentkezését – írja a The Local című, angol nyelvű francia hírportál.
A Le Journal du Dimanche vatikáni bennfentesekre hivatkozva azt írta, hogy az elutasításról maga a pápa döntött.
Franciaország egyébként 2007-ben is jelölt nagykövetnek egy meleg diplomatát, de a Szentszék akkor is a néma elutasítás taktikáját választotta.
Stéphane Lemessin, egy francia katolikus pap, aki blogot vezet egyházi ügyekről, azt írja, hogy Stefaninit nem a szexuális beállítottsága miatt utasítják el. Lemessin szerint az, hogy egy jelöltet előbb mutatnak be a sajtónak, mint a Vatikánnak, diplomáciai értelemben nem a legtisztességesebb húzás. Őt támasztja alá az is, hogy Ferenc pápa elődjénél jóval liberálisabb nézeteket vall a homoszexualitással kapcsolatban. Egy interjúban például azt mondta: „Ha egy homoszexuális személy keresi Istent és jó szándékú, ki vagyok én, hogy bíráljam?"
Ezen felül annak is hangot adott, hogy a homoszexuálisokat nem szabad a társadalom peremére szorítani, hanem segíteni kell integrációjukat. Ám ezek a megnyilatkozások nem jelentik azt, hogy Ferenc pápa eltörölte volna a katolikus egyház álláspontját a melegekkel kapcsolatban, hisz házasságukat nem támogatja. Franciaországban 2013-tól fogadják el az azonos neműek kapcsolatát a heteroszexuálisokéval azonos jogúnak. Ez országos tiltakozási hullámot váltott ki a katolikus közösségek részéről.
Az ügy valószínűleg még nincs lezárva, hisz nemcsak a sajtó, de befolyásos személyek is támogatják Laurent Stefaninit. André Vingt-Trois párizsi bíboros állítólag már közbenjárt a pápánál, hogy vegyék elő újra jelölését, hisz az 54 éves férfi már dolgozott tisztviselőként a vatikáni nagykövetségen. A La Croix pedig azt írja, Jean-Louis Tauran bíboros, egykori vatikáni külügyminiszter is támogatja Hollande bizalmasának kinevezését.