A törökök csak szemlélik Kobane ostromát
Kurd menekültek hagyják el Kobane városát Aris Messins / AFP |
Eközben nemzetközi szócsata is dúl az USA és Törökország között arról, mennyire felelős Ankara az IS-jelenségért. Már 180 ezer kurd menekült át a török határon a szíriai kurd területről, amelyet szeptember közepén ostrom alá vett az IS. Szemtanúk szerint csak két török harci jármű áll a határ közelében, ágyúcsöveit a szír oldal felé fordítva. Jól hallható a harci zaj, Kobane lángban áll. Az IS egyik aknavető lövedéke egy törökországi településen robbant, négy ember megsebesült.
A kurd harcosok ellenállását egyedül az amerikai légi csapások támogatják. Törökország visszafogott magatartást tanúsít, sőt a hét végén a hatóságok erővel tartottak vissza több száz törökországi kurdot, akik az ostromlott város segítségére siettek volna. A török sajtóból kiderült, hogy a török hatóságok nem annyira az újabb lefejezést végrehajtó fanatikus gyilkosokat akarják megfékezni, hanem a maguk politikáját folytatják.
A Hürriyet Daily News online kiadása szerint a török titkosszolgálat szombaton tárgyalt Szalih Muszlimmal, a szíriai vezető kurd erő, a Demokratikus Unió Pártja (PYD) társelnökével. A találkozón a török tárgyalók csakis arról beszéltek, hogy a PYD és fegyveres ereje csatlakozzon az Aszad-ellenes erőkhöz. A kurdok a polgárháborúban eddig nem vettek részt, és ezzel sokáig megőrizték a területet, sőt autonómiát építettek ki.
Az utóbbi időben viszont az IS jól felfegyverzett harcosai indítottak ellenük pusztító támadást. A török kormány – a megnyilvánulásai alapján – nem akar nyílt segítséget adni az otthonaikat védő kurdoknak, miközben éles szócsatát folytat az amerikaiakkal. Október 2-án Joe Biden amerikai alelnök egy egyetemi előadásán érintette a törökök és más közel-keleti szunnita államok felelősségét az IS elszabadulásában.
Recep Tayyip Erdogan török elnök és Ahmet Davutoglu miniszterelnök heves hangon utasította vissza a vádakat. Erdogan például kifejtette, hogy ő nem az iszlamista harcosokat, csak turistákat engedett át török területen Szíriába. Eközben a nemzetközi sajtóban sorra jelennek meg a tudósítások arról, hogy éppen Törökországon keresztül jutnak el Szíriába az IS önkéntesei, akiket török területen elosztó táborokban készítenek fel a további harcra.
– A helyzet tragikus – mondta telefonon lapunknak a Rojave Kezdeményezés kurd polgárjogi szervezet szóvivője. A magát csak utónevén Ocalannak nevező férfi szerint néhány ezer férfi és nő kizárólag könnyű fegyverekkel védi a várost, amelyet az IS korszerű fegyverekkel és harckocsikkal támad. Eközben szeretteik a határ túloldaláról figyelik, mi történik otthonukkal.
– A védők nem kapnak semmilyen utánpótlást, sem fegyvereket, sem embert – mondta a szóvivő. Hozzátette, hogy a török rendőrség könnygázgránáttal támadt azokra a kurd férfiakra, akik megpróbáltak átjutni, hogy harcoljanak az iszlamista fanatikusokkal. Ocalan szerint ezek között nagyon sokan olyan emberek, akik átkísérték a családjukat török területre, de onnan nem engedték őket vissza.
A török parlament múlt csütörtökön felhatalmazta a hadsereget, hogy fellépjen az előretörő IS-martalócok ellen, akik megközelítették a NATO-tagállam déli határát. Ám eddig – jelentette a Reuters – a tüzérséggel és harckocsikkal megerősített török alakulatok tétlenül szemlélték az eseményeket. Nem akarjuk, hogy Kobane elessen – mondta Ahmet Davutoglu a médiának –, mindent megteszünk, hogy ezt megelőzzük.