A The New York Timest támadja a kínai média
A kínai napilap - amely a nyugati médiát általánosságban is támadja - arról írt: nem véletlen, hogy a hatalmas befolyással rendelkező NYT Hongkong apró méretéhez képest nagyon is sokat cikkezik Kína különleges övezetéről. Kevesebb mint fél év alatt a lap nemzetközi kiadása több mint 130, a hongkongi demokráciáról szóló cikket közölt, miközben a józan ész szerint ennél nagyobb befolyású ügyekkel kellene foglalkoznia - írta a China Daily.
A lap arra utal, hogy a NYT és a nyugati média hátsó szándékkal foglalkozik Hongkonggal, s minden esetben Peking hivatalos álláspontjával ellentétes pozíciót foglal el. A média talán nem elég sikeres abban, hogy megmondja, mit gondoljanak az emberek, de sikeres abban, hogy meghatározza, miről gondolkodjanak - így a lap. A Hongkongról kialakított vélemények nagyban függnek az újságok beszámolóitól, az egyoldalú riportok ugyanakkor nem segítenek a politikai megosztottság kezelésében és a viszályok elsimításában, ellenkezőleg: felfordulást eredményeznek.
A nyugati média lehet, hogy élvezi erejének fitogtatását, a kínai emberek azonban - köztük a hongkongiakkal -, nem szívesen veszik, ha "főnökösködnek felettük". Egyes külföldi sajtóbeszámolóknak betudhatóan a hongkongi alkotmányos helyzetet illetően "pontatlan" a kép a helyi lakosokban, ez pedig politikai ellentétekhez vezet.
A lap véleménye szerint a kínai kormány által múlt héten kiadott Hongkongról szóló fehér könyv időzítése ezért is "éppen megfelelő". A dokumentumban Peking megerősítette az "egy ország két rendszer" elvét, nyilvánvalóvá tette, hogy a különleges igazgatású területen továbbra is a központi kormány diktál, autonómiája nem jelenti a hatalom megosztását vagy decentralizálását Peking és Hongkong között.
A kínai kormánynak ébernek kell maradnia azokkal a nyugati próbálkozásokkal kapcsolatban, amelyek Hongkongot a kínai rendszer megdöntésének bástyájaként próbálják használni - zárul a cikk.