A teljes ukrán rendőrséget lecserélik

Az ukrán kormány úgy döntött, hogy teljes egészében lecseréli a rendőrség korábbi állományát, és újonnan kiképzett rendőröket állít szolgálatba, ebben az Egyesült Államok támogatja - mondta William R. Brownfield, az amerikai külügyminisztérium kábítószer-védelmi és rendészeti helyettes államtitkára pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.

"Az ukrán kormány nem tud ellenőrzést gyakorolni az ország teljes területe felett, különösen Kelet-Ukrajnát nem kontrollálja" - fejtette ki az amerikai helyettes államtitkár. Ukrajna nagyon összetett helyzetben van, ennek egyebek mellett az is az oka, hogy "egy Ukrajnán kívüli szereplő" akarja befolyásolni az ukrajnai helyzetet. 

"Az ukrán állam nem hatékony, nem jól működő bűnüldöző szerveket örökölt, és az Egyesült Államok együttműködik az ukrán kormánnyal ezek megreformálásában" - közölte William Brownfield. Az ukrán kormány úgy határozott, a rendőrség korábbi állományát leszereli, és újat állít szolgálatba, ez azonban időigényes feladat, nem lehet azonnal eredményeket várni. Kedden Odesszába látogat, ahol részt vesz a régi és az új rendőri állomány hivatalos cseréjén.

"Odessza nem az első város, ahol kicserélődik a teljes rendőri állomány, és az új rendőröket eddig nagyon jól fogadta a lakosság. Ígéretesnek tűnik a folyamat, de nem szabad elbizakodottnak lenni, a hétköznapokban mutatkozik majd meg, hogy mennyire lesz sikeres ez a lépés."

A helyettes államtitkár arról is beszélt, hogy az ukrán kormány azt szeretné, ha a régi állomány tagjai teljesen visszavonulnának a szolgálattól, de akik mindenképpen maradni akarnak, jelentkezhetnek az új állományba, és ugyanazon a kiképzésen kell részt venniük, mint az új rendőröknek. Az ukrán kormány a rendőri állomány azon részével kezdte meg ezt a reformot, amely közvetlen kapcsolatban áll a lakossággal, hogy meggyőzzék az embereket, a rendőrség ezentúl teljesen más lesz, mint korábban volt.

Az európai határőrizettel összefüggésben arról beszélt, hogy a bevándorlás kétségkívül jelentős kihívás az EU és az Egyesült Államok számára is, ezért fontos fenntartaniuk a párbeszédet, mert bár nem kell feltétlenül ugyanazokat a lépéseket alkalmazniuk a kérdésben, sokat tanulhatnak egymástól.

A helyettes államtitkár a budapesti Nemzetközi Rendészeti Akadémia (ILEA) fennállásának 20. évfordulója alkalmából érkezett Magyarországra. Az ILEA elmúlt húszéves működése valódi sikertörténetnek bizonyult, és ez nagy részben a magyar kormány támogatásának köszönhető, mondta. 20 évvel ezelőtt, amikor a kelet-közép-európai térség nagy változásokon ment keresztül, az Egyesült Államok úgy döntött, hogy együttműködést alakít ki a régióval. Azért nyitották meg az első ILEA-t Budapesten, mert Magyarország mutatta a legnagyobb érdeklődést az Egyesült Államok által kínált lehetőség iránt, a magyar kormány volt a leginkább nyitott az együttműködésre. "Míg a többi ország válasza talán volt, a magyar kormányé igen", míg a többi ország azt mondta, "talán holnap", a magyar kormány azonnal cselekedni akart - mondta.

A budapesti volt az első ilyen intézmény, ma már öt működik szerte a világon.

Az akadémiák célja a bűnüldözéssel kapcsolatos intézményépítés támogatása, a bűnüldöző szervek állományának képzése és az országok közötti együttműködés erősítése. Mivel a bűnözés, a nemzetközi szervezett bűnözés nem szűnt meg az elmúlt két évtizedben, az ILEA tevékenysége ma is éppolyan fontos, mint a megnyitásakor volt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.