A román rendőrség lefoglalt egy Wass Albert-szobrot

A román rendőrség csütörtök reggel házkutatást tartott annál a szovátai lakosnál, aki a saját portáján állított fel egy Wass Albert-szobrot, a rendőrök lefoglalták a műalkotást – közölte honlapján a Krónika című erdélyi magyar napilap.

A rendőrségi akcióról az érintett, Tóth Ferenc tájékoztatta a szerkesztőséget. A hírt a Maros megyei rendőrkapitányság szóvivője megerősítette az MTI-nek. Andreea Pop rendőrfelügyelő kérdésünkre elmondta, a háborús bűnösök kultuszát tiltó kormányrendelet megsértésének a gyanújával indult vizsgálat Tóth Ferenc ellen, akinek az ügyét a segesvári ügyészség vizsgálja a rendőrség bevonásával. 

Wass Albert mellszobrát – Miholcsa József szobrászművész alkotását – vasárnap avatták fel Tóth Ferenc szovátai portáján. A Krónika szerint a szobrot Bajkó Norbert szovátai katolikus segédlelkész és Bartha József holtmarosi református lelkipásztor szentelte fel, az eseményen részt vett a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom és a Jobbik marosvásárhelyi szimpatizánsainak egy csoportja, valamint a csíksomlyói búcsúról hazatérő magyarországi zarándokok egy csoportja is.

A Krónika korábbi beszámolója szerint a szoborállító Tóth Ferenc az eseményen kinyilvánította, szeretné, ha az alkotás közterületre kerülne. A szovátai amatőr képzőművész négy évvel ezelőtt már a sajtó érdeklődésének középpontjába került. Akkor március 15-én székely zászlót függesztett ki a szovátai városházára, majd napokon át baltával állt őrséget a lobogó alatt, hogy megakadályozza annak eltávolítását.

Az erdélyi arisztokrata családból származó Wass Albert a két világháború között az Erdélyi Szépmíves Céh tagjaként jelentkezett a magyar irodalomban. Farkasverem című regényéért 1934-ben Baumgarten-díjat kapott. Az író 1944 és 1952 között Németországban, majd 1952-től 1998-as haláláig az Amerikai Egyesült Államokban élt, 1956-tól a University of Florida tanára volt.

Írói munkásságára halála után irányult a figyelem. A marosvásárhelyi Mentor kiadó 1999-ben kezdte el Wass Albert műveinek a kiadását, és 2012-ig 44 Wass Albert-kötetet jelentetett meg.

Wass Albertet 1946-ban háborús bűnök elkövetése miatt távollétében halálra ítélte egy kolozsvári népbíróság. Azzal vádolták a korabeli román hatóságok, hogy 1940-ben, a magyar hadsereg Észak-Erdélybe történő bevonulásakor parancsot adott több ember kivégzésére. A háborús bűnösök kultuszát tiltó, 2002-ben elfogadott romániai jogszabály értelmében három erdélyi településen távolították el talapzatáról az író köztéri szobrát.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.