A lehető legrosszabbkor tárgyalták a palesztin államiság ügyét
A vitára szerencsétlen módon éppen kedden került sor, amikor egy jeruzsálemi zsinagógában brutális gyilkosság történt. Két palesztin férfi húsvágó bárdokkal és fegyverekkel kegyetlenül kivégzett négy imádkozó rabbit.
Jose Manuel Garcia-Margallo spanyol külügyminiszter szerint a módosított határozat végleges formájában már kevéssé jelentőségteljes, pedig – ahogy fogalmazott – „gyorsan kellene cselekedni, mert különben kifutunk az időből, és a két-állam megoldás megvalósítása ellehetetlenül."
A szocialista párt azután kezdeményezte a spanyol elismerést, hogy arra a brit és az ír parlament is felszólította saját kormányát. Svédország balközép kormánya röviddel hivatalba lépése után bejelentette, hogy az ország elismeri a palesztin államot. Hírek szerint az ügyet már a francia parlament is napirendjére tűzte.
Ezek a változások annak tudhatóak be, hogy az Európai Unió államai nemtetszésüket fejezték ki Izrael telepítési programjának folytatása miatt. Az eseményekre szintén jelentős befolyással bírt az Egyesült Államok által vezetett béketárgyalások összeomlása.
Az izraeli külügyminisztérium szóvivőjén keresztül fejezte ki nemtetszését a spanyol fejlemények kapcsán.
„Az olyan egyoldalú megmozdulások, mint amin a spanyol parlament fáradozik, semmi jóval nem kecsegtetnek, sőt inkább gátolják a palesztin partnereinkkel folytatandó tárgyalásaink sikerességét, egyébként pedig az időzítés is a lehető legrosszabb" – nyilatkozta Emmanuel Nahshon izraeli külügyi szóvivő.
Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök üzenetben fejezte ki együttérzését a teljes spanyol nemzet nevében a jeruzsálemi támadások kapcsán.