A pápa elmegy a menekültekhez
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNCHR) adatai szerint Leszboszra és az égei-tengeri szigetekre az utóbbi kevesebb mint egy év alatt majdnem egymillió ember érkezett, hogy innen Európa irányába folytassa útját. A török partokhoz közeli Leszbosz szigetén működik a Caritas Internationalis vatikáni székhelyű nemzetközi humanitárius szervezet menekülttábora.
A szigeten szintén aktív Jezsuita Menekültszolgálat (Jrs) honlapja a "remény jelének" nevezte a katolikus egyházfő látogatását Leszboszon. A látogatás a menekültek helyzetére kívánja felhívni a figyelmet, valamint arra, hogy a kormányzati és nem kormányzati szereplők részéről minél gyorsabb, nemzetközi méretű és konkrét szolidaritásra van szükség - írta a Jrs olasz nyelvű honlapja, hangsúlyozva, hogy Ferenc pápa látogatása a legjobb pillanatban történik az EU és Törökország közötti "vitatott" migrációs megállapodást követően, amely ellentmond a védelemre szoruló emberek kiutasítását ellenző nemzetközi törvényeknek.
A több mint 86 ezer lakosú Leszboszon él a 85 éves Emilia Kamvisi, akit Nobel-békedíjra jelöltek a menekülteknek nyújtott segítségéért, Ferenc pápa és mások mellett.
Ferenc pápa húsvétkor az elárult, megtagadott és keresztre feszített Krisztus sorsához hasonlította a mai menekülteket, akiket "közöny kísér, mivel sokan nem akarnak értük felelősséget vállalni". Az egyházfő nagycsütörtökön menekültek lábát mosta meg egy Róma közeli menekült-állomáson.