A nigériai hadsereg tudja, hogy hol vannak az elrabolt lányok
A hadsereg képviselője tegnap azt mondta, jó hírei vannak az elrabolt diáklányok szüleinek, ugyanis lokalizálták a szélsőséges iszlamista csoport rejtekhelyét, ám rögtön hozzátette, hogy a hadsereg nem kísérli meg a a lányok kiszabadítását, ugyanis ez túl kockázatos lenne.
„Nem ölhetjük meg lányainkat, miközben megpróbáljuk kiszabadítani őket" – mondta Alex Badah, a biztonsági erők vezetője, aki hozzátette, hogy ennek ellenére nem mondhatják meg, hogy hol tartják fogva a lányokat. Feltételezések szerint azonban az ország északkeleti részén található Borno állam erdeiben vannak, a csádi és kameruni határ közelében.
A 230 diáklányt még április közepén rabolta el a Boko Haram. A militánsok éjszaka törtek be az ország északi részén található Borno állambeli Chibok városka bentlakásos iskolájába, majd teherautókon ismeretlen helyre szállították a lányokat.
Hetekig semmit nem lehetett róluk tudni, de a szervezet vezetője, Abukabar Shekau két hete közölt egy videót – ezen az elrabolt lányok egy csoportját is megmutatták –, amelyben azt mondta, elengedi a diákokat, ha a kormány szabadon engedi a Boko Haram bebörtönzött tagjait. Goodluck Jonathan elnök úgy nyilatkozott, hogy nem lesz fogolycsere.
Ennek ellenére a BBC-nek nemrég a tudomására jutott, hogy a kormány korábban már állítólag elkezdett tárgyalni a Boko Harammal arról, hogy 50 lányért cserébe 100 bebörtönzött militánst engednek szabadon, ám egyelőre nem ismert okok miatt félbe maradtak a tárgyalások, és a kormány állítólag végül le is mondott szándékáról, miután másfél hete Párizsban több afrikai és európai állam képviselőivel megfogadták, hogy háborút indítanak a Boko Haram ellen.
Egyre nagyobb a nyomás Goodluck Jonathan elnökön, akit rengeteg kritika ért, amiért több mint egy hónap elteltével, nemzetközi segítség – amerikai, kínai, brit és francia – bevonásával sem volt képes megoldani a helyzetet. Azóta Nigéria-szerte mindennapossá váltak a tüntetések. Tegnap a fővárosban ismét sokan utcára vonultak. „Senki nem mondhatja, hogy a nigériai hadsereg nem tudja, mit csinál. Pontosan tudjuk, hogy mit csinálunk" – mondta Badeh a tömegnek hétfőn.
A Boko Haram – amelynek neve Hausa nyelven azt jelenti, hogy „tiltott a nyugati oktatás" – az elmúlt öt évben kezdett véres merényletekbe, amelynek több ezer ember esett áldozatul. A Nigéria északi részén iszlám állam létrehozásáért harcoló szervezet az elmúlt hetekben fokozta aktivitását, és a lányok április közepi elrablása óta már legalább 470 embert öltek meg.