A német alkancellár szerint vissza kell nyerni Oroszországot
Sigmar Gabriel hozzátette: az ukrán válság nem terhelheti meg annyira Németország, az Európai Unió és az Egyesült Államok Oroszországhoz fűződő viszonyát, hogy Moszkva ne jöhessen számításba partnerként a szíriai konfliktus megoldását célzó erőfeszítésekben.
Az ukrán válság politikai rendezésére kidolgozott minszki megállapodást természetesen végre kell hajtani, de a szíriai helyzet rendezéséhez "vissza kell nyerni Oroszországot" - hangsúlyozta a szociáldemokrata párt (SPD) elnöke.
Ez az elem eddig nem jelent meg a berlini vezetés nyilatkozataiban. Ugyanakkor a szociáldemokrata Frank-Walter Steinmeier vezette külügyminisztérium szóvivője, Martin Schäfer a pénteki kormányszóvivői tájékoztatón hangsúlyozta, hogy külön kell kezelni Ukrajna és Szíria ügyét. "Félreérti a helyzetet, aki azt gondolja, hogy az orosz farkas elé vetjük Ukrajnát, mert eredményeket akarunk elérni a szíriai fronton" - hangoztatta a szóvivő.
A berlini vezetés nyilatkozataiban eddig az az elem sem jelent meg, hogy a szíriai polgárháború befejezéséhez közvetlen tárgyalásokra van szükség Bassár el-Aszad szíriai elnökkel. Viszont Angela Merkel kancellár a csütörtökre virradó éjjel véget ért soron kívüli uniós csúcs után Brüsszelben, sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a konfliktus lezárásához "sok szereplővel kell tárgyalni", és "Aszad is közéjük tartozik".
Angela Merkel néhány órával később Berlinben a törvényhozás alsóházában (Bundestag) ismertette kormánya álláspontját a menekültválság ügyében tartott uniós csúcs eredményeiről, és beszédében hangsúlyozta: a válság megoldásához együtt kell működni az Egyesült Államokkal, Oroszországgal és a "Közel-Kelettel".
A kancellár felvetését pozitívan fogadták a német politikában, de a külpolitikával foglalkozó szakpolitikusok szinte kivétel nélkül mind megjegyezték, hogy Szíria távolabbi jövője csak Bassár el-Aszad nélkül képzelhető el.