A magyar határra is építenek beléptető pontokat az osztrákok
A stájerországi határirányítási rendszerhez hasonló átkelő épül majd Karintiában, Tirolban, Stájerországban és Burgenlandban tartományban is. A miniszter szerint minderre azért van szükség, mert a szigorúbb szabályozások miatt a migránsok útvonala hamarosan megváltozhat, a stájerországi határszakaszról a tiroli, karintiai, valamint a burgenlandi átkelőkhöz tevődhet át. Johanna Mikl-Leitner azt sem zárta ki, hogy ha szükség van, további átkelőknél építsenek ki a spielfeldihez hasonló rendszert.
A miniszter tájékoztatása szerint szerdán, Szlovéniával folytatott egyeztetéseket követően döntenek majd arról, hogy naponta legfeljebb hány embert engednek be az országba.
Az osztrák határ mentén kialakított további tizenkét új ellenőrzőpont a stájerországi Bad Radkersburg és Langegg határátkelőinél, a karintiai Karavankák-alagút, Lavamünd, Bleiburg-Grablach és Thörl-Maglern szakaszoknál, a tiroli Sillian településnél, az Ausztria és Olaszország között haladó A13-as autópálya és az Innsbruck városa felől az osztrák-olasz határ irányába haladó B182-es autóút érintett részeinél, a tiroli Nauders településnél, valamint a burgenlandi Miklóshalma (Nickelsdorf) és Rábakeresztúr(Heiligenkreuz) településeknél lesz.
A belügyminiszter tájékoztatása szerint az átkelőknél a gépjárműveket és a beutazókat is ellenőrzik majd, kiszűrik az "erőszakosnak tűnő" embereket vagy csoportokat és megakadályozzák beutazásukat.
Mikl-Leitner emlékeztetett, Ausztriában 2015-ben 90 ezer ember nyújtott be menekültkérelmet. Mint fogalmazott, az ország elérte befogadóképességének határait, ezért lépésről-lépésre vissza kell szorítani a menekültáradatot. Tájékoztatása szerint ezért van szükség több intézkedésre, amely magában foglalja a családegyesítés szigorítását, a beléptető rendszer üzemeltetését a határon, valamint azt is, hogy naponta vagy óránként csak bizonyos számú migránst engedjenek be. Kitért arra is, hogy amennyiben a menekültek Ausztrián keresztül Németországba akarnak utazni, megtehetik, ha ott befogadják őket.
Hans Peter Doskozil védelmi miniszter a keddi sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy Ausztria idén már nem bír el akkora emberáradatot, mint tavaly. Úgy vélekedett, hogy sem közép-, sem rövid távon nem születik európai megoldás a válságra.
"Nem várhatunk az európai intézkedésekre, saját lépéseket kell tennünk" - fogalmazott a tárcavezető.