A lehallgatás okozta károk helyreállítását kérik a franciák az USA-tól

Az Egyesült Államoknak mindent meg kell tennie az amerikai titkos adatgyűjtéssel kapcsolatos hírek okozta károk helyreállítására és be kell tartania a szövetségesek közötti helyes viselkedés szabályait - mondta szerdán Manuel Valls francia miniszterelnök a nemzetgyűlésben annak kapcsán, hogy kiderült: Jacques Chirac és Nicolas Sarkozy korábbi, valamint Francois Hollande jelenlegi francia elnök után is kémkedett 2006 és 2012 között az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA).

"Az Egyesült Államoknak nemcsak a veszélyt kell elismernie, amelyet az ilyen tevékenységnek okoznak a szabadságunkban, hanem mindent meg kell tennie, mégpedig gyorsan, a károk helyreállítása érdekében általában a szövetséges országok, illetve külön is az Egyesül Államok és Franciaország közötti viszonyt illetően" - hangsúlyozta a miniszterelnök. Valls szerint "kívánatos, hogy a szövetséges országok között a helyes viselkedés szabályai helyreálljanak a hírszerzés és a politikai szuverenitás tiszteletben tartása területén".

A kormányfő "elfogadhatatlan gyakorlatnak nevezte egy baráti ország" részéről a WikiLeaks kiszivárogtató portál birtokába került dokumentumban foglaltakat. Valls ugyanakkor elismerte, hogy "senki számára nem meglepetés", hogy a három elnök kommunikációját lehallgatta Washington.

"A téma már 2013 nyarán és (Francois Hollande) köztársasági elnök amerikai látogatásán, 2014 elején is szóba került.

Egyértelmű és őszinte magyarázatokat kértek a francia hatóságok. Az ezirányú kötelezettségvállalásokat egyébként megtették amerikai barátaink. Ezekre határozottan emlékeztetni kell és szigorúan tiszteletben kell ezeket tartani" - mondta a miniszterelnök.

A Libération című francia napilap a WikiLeaks által megszerzett bizalmas hírszerzési jelentésekre hivatkozva azt írta, hogy az amerikai ügynökség 2006 és 2012. május 22. között hallgatta le a francia államfőket. Hollande 2012. május 15-én - tehát egy héttel a WikiLeaks birtokába került legfrissebb dokumentum megszületése előtt - vette át az elnöki posztot Sarkozytől. A nyilvánosságra hozott dokumentumok nem tartalmaznak revelációkat, sem államtitkokat, hanem elsősorban Hollande és két elődje döntési mechanizmusaira világítanak rá.

A WikiLeaks szóvivője azt mondta, biztosak az iratok hitelességében.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.