A kormányerők újabb repülőgépét lőtték le a lázadók?
Az Egyesült Államok nem készül emberi élet kioltására is alkalmas fegyvereket szállítani Ukrajnának. Legalábbis ez derül ki abból az interjúból, amelyet Ben Rhodes, a Fehér Ház helyettes nemzetbiztonsági tanácsadója adott a CNN amerikai hírtelevíziónak.
Hétfőn a The New York Times írt arról, hogy Washingtonban azt fontolgatják, nagyobb katonai támogatást nyújtanak Kijevnek, ám Rhodes azt mondta: nem gondolják, hogy a válság megoldása egyszerűen több fegyver szállítása lenne. Továbbra is az orosz gazdaságot keményen sújtó szankciókat tartják a legjobb módszernek arra, hogy befolyást gyakoroljanak Moszkvára – jelentette ki.
Kelet-Ukrajnában az egymással szemben álló erők továbbra is a másikat vádolják a változatlanul súlyos harcokért. A belügyminisztérium Donyeck megyei részlegének legfrissebb jelentése szerint a Kijevben terroristákként emlegetett lázadók tüzérségi csapásaiban hat civil vesztette életét és 18 megsebesült. A szakadárok viszont a kormányerőket teszik felelőssé a Donyec-medence településeit ért támadásokért.
Azt is bejelentették, hogy hétfőn lelőtték az ukrán légierő egyik repülőgépét, néhány nappal korábban pedig egy helikoptert semmisítettek meg. A Donyecki Hírügynökség jelentésére hivatkozva a Newsru.com orosz internetes hírportál idézte Eduard Baszurint, az oroszbarát felkelők képviselőjét, aki azt mondta, azért csak most számolnak be a történtekről, mert eddig ellenőrizték az adatokat.
Hétfőn már megjelentek olyan sajtójelentések, amelyek szerint a hadsereg elveszítette az egyik repülőgépét a válságövezetben, ám ezt Kijevben tagadták. A terroristaellenesnek nevezett kelet-ukrajnai hadműveletek központja a Facebookon azt közölte, hogy a rossz időjárás miatt nem is repültek a légierő gépei. Baszurin szerint viszont a repülőgép Debalceve környékén zuhant le, ott, ahol ezekben a napokban a legsúlyosabb harcok folynak.
Debalcevénél vesztette életét Isza Munajev, a néhai csecsen elnökről, Dzsohar Dudajevről elnevezett „nemzetközi béketeremtő zászlóalj", vagyis a kelet-ukrajnai konfliktusban a kormányerők oldalán harcoló, főként csecsenekből álló egység parancsnoka is. Munajev még tavaly októberben azt mondta, hogy a csecsen önkéntesek „az adósságukat adják meg" az ukránoknak, azt a segítséget viszonozzák, amelyet „az ukrán nép legjobb fiai" nyújtottak a csecsen háború idején a kaukázusi köztársaság oroszellenes lázadóinak. Munajev utódja – mint kedden bejelentették – az az Adam Oszmajev lett, akit Oroszországban azzal gyanúsítanak, hogy még 2012-ben merényletet készített elő Vlagyimir Putyin államfő ellen.