A könnygáz és a gumibot sem riasztja el a demokráciapárti tüntetőket

Több ezer demokráciapári tüntető néz továbbra is farkasszememet a hongkongi rendőrökkel. A választási rendszer ellen demonstrálók eltorlaszolták a főutakat, megbénították az üzleti negyedet, és az éjszakai erőszakos oszlatás ellenére sem hajlandók elmenni.
Több ezer diák követeli, hogy a 2017. évi kormányzóválasztáson szabadon állíthassanak jelöltet a hongkongiak.
Több ezer diák követeli, hogy a 2017. évi kormányzóválasztáson szabadon állíthassanak jelöltet a hongkongiak.
Vincent Yu / MTI/EPA

Az éjszakai erőszakot követően a rendőrök hétfőn megkezdték a visszavonulást, miután a hatóságok szerint a tüntetők már többnyire megnyugodtak. A hetek óta tartó demonstrációsorozat egyik legfeszültebb estéje volt a vasárnapi, amikor a rendőrök könnygázzal és gumibottal oszlatták a tömeget. A kormány épülete mellett ezrek gyülekeztek, sokan barikádokat emeltek.

A tüntetők a kemény rendőri fellépés ellenére sem hajlandók elhagyni az utcákat, így több iskola és bank zárva maradt és számos buszjárat útvonalát is megváltoztatták. 

A tömeg azért is duzzadt ekkorára, mert az Occupy Central mozgalom tagjai vasárnap csatlakoztak a diáktüntetőkhöz, és a szerdai nagyszabású polgári engedetlenségi kampányt előrehozták.

Demokráciapárti Hong Kong-i tüntetők.
Demokráciapárti hongkongi tüntetők.
Alex Hofford / MTI/EPA

Long Ca-Jing hongkongi kormányzó tegnap a feszültség oldása érdekében hangsúlyozta, hogy a szóbeszéddel ellentétben a kínai hadsereg nem fog beavatkozni a különleges közigazgatású régióban. „Remélem, hogy az emberek menyugszanak. Ne tévesszenek meg senkit a pletykák" – mondta a kormányzó, akit a Foglald ez a központot! mozgalom hétfői közleményében lemondásra szólított fel.

BBC pekingi szakértője szerint bár többször is hangsúlyozták, hogy bíznak a hongkongi vezetés problémamegoldó készségében, Kínában egyre nyugtalanabbak a tüntetések miatt.

„Míg tartanak a demonstrációk, mindig lesz rá némi esély, hogy Kínára is átterjednek, ahol sokan elégedetlenek az egypártrendszerrel. A kínai kormány ezért minden erejével azon van, hogy korlátozza a Hongkongból érkező információkat" – mutat rá Celia Hutton, aki szerint a bevett gyakorlat szerint cenzúrázzák az internetet, a fórumokat, és blokkolják az Instagramot is, hogy a képmegosztó applikáció segítségével Kínában senki ne követhesse, ami történik.

A tüntetések azóta tartanak, amióta augusztus végén Pekingben „megreformálták" a választási rendszert: 2017-ben már a polgárok választhatják meg ugyan kormányzójukat, de előzőleg választási bizottság szűri meg, ki lehet az induló két-három jelölt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.