Középkori módszerekkel csikarják ki a vallomásokat
A szervezet beszámolója közel negyven emberi jogi ügyvéddel való beszélgetésen alapszik – számolt be a BBC.
Annak ellenére, hogy a kínai legfelsőbb bíróság 2013-ban a büntetőjogi reform keretében megtiltotta a kínzás alkalmazását, az emberi jogászok szerint ez a gyakorlat még mindig elterjedt.
A BBC helyszíni tudósítója szerint a hatóságok egy jogi kiskaput kihasználva gyakorlatilag bárkit elfoghatnak és egy titkos helyre vihetik, anélkül, hogy letartóztatnák. A fogva tartása akár hat hónapig is tarthat, ami alatt kínzásokkal próbálják rávenni a vallomástételre.
A riporternek egy korábban jogászként dolgozó férfi mesélt arról, hogy lógatták fel a lábánál fogva és verték ki a fogait annak reményében, hogy bevall valamit. A férfi szerint azért ilyen elterjedt ez a gyakorlat, mert a rendőrség feladata a bizonyítékok begyűjtése, akik számára a kikényszerített vallomás a legkönnyebb út.
A jelentés szerint a gyanúsítottakat a kihallgatáson megpofozták, rugdosták, cipőkkel és vízzel teli palackokkal ütötték. Olyan módszereket is leírnak, mint a "tigris szék", amikor az illető lábát szorosan egy padhoz láncolják, majd fokozatosan téglákat helyeznek az áldozat lábfeje alá, hátrafeszítve a lábát. Elterjed kínzás még az alvásmegvonás, illetve az éheztetés.
A tanulmány szerzője, Patrick Poon szerint a helyi hatóságok és a helyi rendőrség "mozgatja a kínai igazságszolgáltatás szálait. A védőügyvédek minden erőfeszítése ellenére a legtöbb kínzási ügyről egyszerűen nem vesznek tudomást."
A kínai hatóságok nem reagáltak a jelentésben foglaltakra, de valószínűleg ezt nem ússzák meg, mert Genfben az ENSZ kínzásellenes bizottsága elé kerül az ügy.