A hollandok inkább nemet mondtak Ukrajnára
Megalázó vereséggel zárult a holland kormány számára a szavazás: a voksolók 61,1 százaléka nem támogatta a megállapodást. A szükséges 30 százalék feletti, 32,2 százalékos részvételi aránnyal a szerződést végül visszaküldték a parlamentbe.
A korábban a voksoláskor készített felmérések a szükséges 30 százalékos küszöb alatti értéket mutattak, igaz, csak egyetlen százalékkal. A leadott voksok csaknem kétharmada – 64 százaléka 36-tal szemben – elutasította a szerződést.
Mark Rutte miniszterelnök is szavazott Michael Kooren / Reuters |
A népszavazást tavaly kezdeményezték euroszkeptikus civilek – köztük egy szatirikus hírportál és egy kutatóintézet –, mert úgy ítélték meg, hogy azzal újabb csapást mérhetnek a válságról válságra evickélő EU-ra. Élve a referendumot szabályozó friss törvény adta lehetőséggel, rövid idő alatt csaknem félmillió aláírást gyűjtöttek össze, ami bőven elegendő volt a voksolás kiírásához.
A „nem” kampány szeretett azzal a hamis érvvel előhozakodni, hogy az egyébként ideiglenesen már hatályba lépett egyezmény nem más, mint Ukrajna EU-csatlakozásának a közvetlen előzménye, és ezért minden eszközzel meg kell akadályozni. Hollandia jelenleg legnépszerűbb pártja, a Geert Wilders vezette radikális populista Szabadságpárt (PVV) a megállapodást ellenzők mögé állt, az utóbbiak pedig nem sok sikerrel próbáltak elhatárolódni az iszlamofób, rasszista PVV-től.
A jobboldali konzervatívokból és szociáldemokratákból álló koalíciós kormány kissé lagymatagon ugyan, de kezdettől fogva ellenezte a voksolást, amelynek érvényes eredménye nem kötelezné ugyan álláspontjának a felülvizsgálatára, de nyilván befolyást gyakorolna a politikájára. A nemek győzelme rossz előjel lenne a hatalmat gyakorló pártok számára a jövőre esedékes parlamenti választásokon.
A németalföldi referendumot Brüsszelben is árgus szemekkel figyelték. Nemcsak azért, mert holland ellenkezés esetén újabb jogi mutatványokra lesz szükség az Ukrajnával kötött társulási megállapodás életben tartásához, hanem azért is, mert a hollandok véleménye hatással lesz az EU-tagságról két és fél hónap múlva döntő britek szavazatára is.