A Fidesz a mélybe ránthatja magával Magyarországot
A Brown Brothers Harriman (BBH) szakértője, Win Thin ehhez a maga részéről annyit tesz hozzá, hogy a piacok kezdetektől fogva nem szerették Orbánt az Európai Unióval szembeni konfrontatív pózok, az önkénnyel kivetett adók, a közszolgáltatási vállalatokat sértő intézkedések – a rezsicsökkentés –, a jegybank függetlensége elleni lépések és a bírók korai nyugdíjaztatása miatt, de így is tagadhatatlan, hogy a magyar gazdaság alapvetően rendben van. Az infláció alacsony, a gazdaság kezd erőre kapni, a munkanélküliség csökken, a folyó fizetési mérleg többlete pedig nő – idézi a Wall Street Journal (WSJ) Thint, aki figyelmeztetésül megjegyzi, hogy lehet, hogy ennek a standard populizmusnak még évekig nem lesz ára, de ha igen, a történelmet újraírják majd.
Az amerikai gazdasági lap megszólaltatta a Nomura egyik elemzőjét, Peter Attard Montaltót is. Ő azt mondta, valószínűtlen, hogy a következő parlamenti ciklus utolsó évében, 2018-ban Magyarország már bevezetheti az eurót. Az alacsony növekedés mellett az infláció nő majd. A külföldi befektetők számára a bizonytalanságot az állami devizaadósság rendezése jelenti, a nagy kérdés pedig az, hogy a személyi jövedelemadó csökkentését, illetve a kis- és középvállalkozások támogatásának a költségeit – megpróbálja-e esetleg a kormány behajtani a multikon, a rájuk kivetett különleges adókon.
A francia Société Générale eközben meglepő, de pozitív fejleménynek tartaná azt is, ha a Fidesz csak egyszerű többséggel nyerné a vasárnapi parlamenti választásokat, mert egyszerű többséggel már nem erőszakolhatna rá az akaratát a parlamentre következmények nélkül. „A befektetők kényelmetlenül érzik magukat az ad hoc stílusú törvényalkotás, az egymás után következő alkotmánymódosítási rohamok és a devizahiteleseknek vetett állami mentőövről szóló választási ígéretek miatt" – nyilatkozta erről a WSJ-nek Phoenix Kalen, a Société Générale elemzője. Ami a kétharmad és az egyszerű többség kérdését illeti, hozzá hasonlóan vélekedett a 4Cast szakértője, Ambrus Gábor is.
Jellemző egyébként, hogy a derűlátóak is csak ugyanazt vagy kis változásokat várnak a harmadik Fidesz-kormánytól. A Deutsche Bank az előbbi kategóriába tartozik. Elemzője, Gautam Kalani arra hívja fel a figyelmet, hogy a Fidesznek a gazdasági programja is még több beavatkozást ígér a bank- és az energiaszektorba. Bár jöhet még visszaesés is, valószínű, hogy a költségvetési hiány a GDP három százaléka alatt marad.
A Deutsche Bankhoz képest a BNP Paribas több ortodoxiára és egy kevésbé konfrontatív Fideszre számít a következő négy évben. A fő kihívás a gazdasági növekedés fenntartása és a külső államadósság csökkentése – mondta Michal Dybula, a cég egyik szakértője. Ő emlékeztetett, hogy a nagyszabású befektetésekhez kiszámítható gazdasági környezetre van szükség, amelynek a hiánya nagy akadály volt 2010–2014 között.
Azt a Morgan Stanley is kétli, hogy a következő négy év az előzőhöz hasonlóan eseménydús lesz. Az egyik legnagyobb amerikai befektetési bank elemzője, Pasquale Diana is kitér a külföldi tőke lelkesedését gátló tényezőkre, de szerinte a Fidesznek nem érdeke a gyenge forint, mert az nem befolyásolja az exportot és nehéz kordában tartani, a kormány pedig nagyon el van adósodva.