A csehek továbbra is halálbüntetés pártiak
A CVVM közvélemény-kutató intézet júniusi felmérése szerint a megkérdezettek 58 százaléka támogatná, ha a cseh jogrendbe visszakerülhetne a halálbüntetés, ellenkező véleményt az emberek 35 százaléka fogalmazott meg.
Csehországban az 1989-es rendszerváltás után röviddel, 1990-ben törölték el a halálbüntetést, amelyet az életfogytiglani börtönbüntetés váltott fel. Az utolsó kivégzést 1989. február 2-án hajtották végre Csehországban, amikor felakasztottak egy ötszörös gyilkos férfit.
A múlt század kilencvenes éveinek közepén a halálbüntetést a lakosság mintegy 70 százaléka támogatta, azóta arányuk mérsékelten csökkent. Ez a csökkenés 2011-ben megtorpant, s azóta a halálbüntetés támogatottsága 58-60 százalék körül stabilizálódott.
A CVVM országos felmérésében a halálbüntetés mellett a kegyes halál (eutanázia), valamint a művi terhességmegszakítás támogatottságát is vizsgálta. A kegyes halál intézményének bevezetését a gyógyíthatatlan betegek esetében a megkérdezettek 66 százaléka támogatná, míg 24 százalék ellenzi.
A nők szabad döntését terhességük művi megszakítására a cseh lakosság 68 százaléka támogatja és természetesnek tartja, a megkérdezettek 18 százalékának nézete szerint a terhességmegszakítást az érintett nők egészségi és társadalmi állapotához kellene kötni. Az évtizedek óta engedélyezett művi terhességmegszakítást csak a megkérdezettek 3 százaléka ellenezte.