A baloldal Mogherinit akarja főképviselőnek
Mogherini és Ashton szombaton, az EU informális milánói külügyminiszteri csúcsán Alessandro Garofalo / Reuters |
„Mindannyian kifejeztük támogatásunkat. Jó jelölt, nemcsak azért mert szociáldemokrata. Fiatal, de már van tapasztalata" - mondta Hollande. Hozzátette, „igazán reméli", hogy ma este őt választják.
Brüsszelben már szinte biztosnak tűnik, hogy a 41 éves olasz külügyminiszter válthatja a brit Catherine Ashtont a külügyi és biztonságpolitikai főképviselői székben, s így az uniós diplomácia új irányítója és egyben a bizottság alelnöke legyen.
Az Európai Tanács új elnökének jelölése kapcsán, aki a belga Herman Van Rompuy-t követi a tisztségben, a francia elnök elmondta, egyetértés volt abban, hogy konszenzusos eljárással kell dönteni róla. Nevet nem említett.
Brüsszelben Donald Tusk lengyel miniszterelnök neve merül fel a legtöbbször, a lengyel kormány pedig el is ismerte, hogy a kormányfő fontolgatja, hogy éljen-e ezzel a lehetőséggel. Valdis Dombrovskis korábbi lett kormányfő, valamint Andrus Ansip volt észt miniszterelnök is szóba került a posztra, ahogy a korábban az Európai Bizottság elnöki posztjára is esélyesnek tartott, de ez irányú ambícióit váltig tagadó dán kormányfő, Helle Thorning-Schmidt nevét is felkapta a sajtó.
A francia elnök azt is bejelentette, hogy október 6-án Olaszországban a gazdasági növekedésről és a munkahelyteremtésről rendez csúcstalálkozót az Európai Unió, s ezt az euróövezet tagállamainak csúcsértekezlete fogja követni, "amennyiben a partnereink ezt elfogadják".
„Támogattuk Matteo Renzi olasz miniszterelnök javaslatát, hogy az Európai Unió csúcstalálkozót rendezzen Olaszországban október 6-án a gazdasági növekedésről azzal a szándékkal, hogy a munkahelyteremtés kerüljön az európai döntések középpontjába" - fogalmazott Hollande. Ezt pedig, ahogy arra magm javaslatot tett, az eurózóna csúcstalálkozója fogja követni, ha a partnerek elfogadják - tette hozzá. Ennek az lenne a célja, hogy Európa inkább a gazdaságélénkítés és a munkahelyteremtés felé forduljon". Erre a francia elnök szerint a „nyugtalanító" európai gazdasági helyzet és amiatt van szükség, mert a gazdasági növekedés beindulása túl gyenge és sérülékeny. „A különösen alacsony infláció azt jelzi, hogy Európában alacsony a termelés, ami túl magas munkanélküliséget eredményez" - hívta fel a figyelmet.
Hollande a francia nagykövetek éves értekezletén csütörtökön mondott beszédében úgy vélte, hogy a túl alacsony infláció és a túlértékelt euró folyamatos stagnálással fenyeget, ezért mihamarabb össze kellene hívni az euróövezet tagállamainak csúcsértekezletét a növekedésösztönző intézkedések összehangolására. Álláspontja szerint a növekedés érdekében végrehajtott francia reformok nem fejthetik ki hatásukat, míg egész Európát nem mobilizálják.
Elemzők szerint Hollande az EU-csúcson szeretné átvenni az irányítást Angela Merkel német kancellártól, ahogy már azt 2012-ben is megpróbálta. Ráadásul azóta a nemzetközi helyzet megváltozott: Németország már nem annyira sikeres, defláció fenyeget, és a 2013-as választásokon nagykoalíció alakult a szociáldemokrata párt (SPD) részvételével, amelynek tagjai Hollande régi szövetségesei.