'Vége a kétpártrendszernek'
Az elmúlt évtizedekben a britek hozzászoktak, hogy a két nagy párt osztozik a szavazatok többségén: ha a baloldal népszerűsége csökkent, akkor a jobboldalé arányosan nőtt, és fordítva.
Most azonban mintha változna a helyzet: a Munkáspárt népszerűsége rég nem látott mélypontra, 25 százalék alá esett, a konzervatívokat választók aránya mégsem tudja tartósan meghaladni a 40 százalékot. A Konzervatív Párt előnye bőven elég ahhoz, hogy a jövőre esedékes választásokon többségbe kerüljenek, de azért a jobboldal sem dőlhet hátra: a számok azt is mutatják, hogy a választók egyre inkább kiábrándulnak mindkét nagy pártból.
Andrew Rawnsley szerint nem új keletű folyamatról van szó. 1951-ben még a szavazatok 96 százalékán osztozott a Munkáspárt és a Konzervatív Párt. 1974-ben már csak a választók 75 százaléka támogatta a két nagy párt valamelyikét, 2005-re pedig mindössze kétharmaduk.
A tendencia a Munkáspárt és a Konzervatív Párt számára egyaránt aggasztó, hiszen akármelyik nyer is, a választók egyre kisebb arányát tudhatják maguk mögött, ami gyengíti a kormány legitimitását - figyelmeztet Rawnsley. Hiszen a kormánynak gyakran kell népszerűtlen intézkedéseket hoznia, amelyekhez viszont fontos, hogy minél több választót tudjon maga mögött.
Emiatt most leginkább a jövőre alighanem kormányra kerülő konzervatívoknak főhet a feje, mert a válság miatt megszorításokra fognak kényszerülni. A baloldal azonban talán még náluk is nagyobb gondban van - véli a The Guardian publicistája. Az elmúlt években a munkáspárti kormány politikájától elfordult választók bizalmát nem lehet gyorsan visszanyerni, ezért könnyen lehet, hogy a majdani konzervatív kormányból kiábrándulók nem a baloldal támogatásához térnek vissza, hanem az elmúlt választásokon egyre jobban szereplő liberális demokratákat erősítik majd.
„Egyáltalán nem elképzelhetetlen, sőt egyre inkább úgy tűnik, hogy a jövő évi választásokat elbukó Munkáspárt örülhet, ha valaha egyáltalán lehetőséget kap a kormányalakításra."
Forrás: globusz.net