'Tökéletlen a szocializmusunk'
A parlament ülését záró beszédében Raúl Castro egyszerűen fenntarthatatlannak" nevezte az állami kiadások mértékét, és közölte, hogy tüzetesen átvizsgálják, majd átszervezik az oktatást és az egészségügyet a költségek csökkentésének céljából. A megszorítások a költségvetési szféra minden más területét is érintik. Raúl felszólította honfitársait, hogy ebben a nehéz helyzetben "takarékoskodjanak, amivel csak tudnak".
- Tökéletlen szocializmusunk feltételei között, saját hiányosságaink miatt, sokszor kettő meg kettő hármat eredményez - ismerte el Raúl, aki a hiányosságok dacára sem hajlandó a rendszert alapjaiban megváltoztató reformok végrehajtására.
Leszögezte: nem azért választották meg az ország élére, hogy "feladja a forradalmat" és "visszahozza a kapitalizmust". Hozzátette, hogy Kubában nem lesznek mélyreható átalakulások azután sem, hogy az ifjabb nemzedék átveszi az irányítást ő és fivére, Fidel Castro halála után.
Raúl megismételte, hogy a "a kölcsönös tisztelet és egyenjogúság" alapján kész bármilyen témáról tárgyalni az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval, kivéve a karibi szigetország politikai és társadalmi berendezkedését. Rámutatva, hogy tiszteletben kell tartani a különbségeket, sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy az 1962-ben meghirdetett embargóhoz nem nyúlt hozzá Barack Obama, az Egyesült államok januárban hivatalba lépett elnöke.
Raúl elismerte, hogy január óta mérséklődött az "agresszivitás és a Kuba-ellenes retorika" Washingtonban, emellett "komoly és konstruktív légkörben" újra megkezdődtek a kétoldalú tárgyalások a bevándorlási kérdésekről. Ugyanakkor megjegyezte, hogy az Obama által jóváhagyott "pozitív, bár parányi" intézkedések még mindig nem valósultak meg. Hangsúlyozta azt is, hogy Kuba soha nem mond le a guantánamói hadi támaszpontról, amelyet feltételek nélkül követel vissza.
Raúl Castro zárszavának elhangzása előtt az évente kétszer ülésező parlament jóváhagyta az állami számvevőszéknek megfelelő hivatal létrehozását, hogy nagyobb hatékonysággal vegyék fel a küzdelmet a korrupció ellen, illetve jobban ellenőrzés alatt tartsák az állami költségvetés gyakran rejtélyes kiadási szerkezetét.