'Tóásó nem lőtt, ezért hagytuk életben'

A Rózsa Flores vezette csoportot felszámoló kommandós parancsnok azt mondta a nyomozást vezető ügyésznek, hogy "a terroristák" lőttek először. Továbbra is rejtély övezi a parancsnokot és Rózsát közösen ábrázoló fotó valódiságát.

Wálter Andrade, a bolíviai rendőrség közelmúltban feloszlatott "válságmegoldó" egységének parancsnoka – a La Razón napilap kedden közzétett értesülése szerint – azt nyilatkozta a nyomozást vezető ügyésznek, hogy Rózsa Flores csoportja rálőtt április 16-án a Santa Cruz-i Las Americas szállodában a kommandósokra, ezért végeztek velük.

Marcelo Sosa ügyész hétfőn egy La Paz-i kórházban kereste fel a rendőrtisztet, akit egy szeptember végi autóbalesete miatt ápolnak. Az ügyész maga nem volt hajlandó nyilatkozni a meghallgatást követően, ám a La Razónt informálta a találkozónak egy magát megnevezni nem kívánó részvevője. Eszerint Wálter Andrade megerősítette, hogy ő irányította a 25 fős különleges egységet a "külföldi zsoldosok" elleni akciókor a szállodában.

Egy vasárnapi sajtótájékoztatón Budapesten az április 16-i akcióban életét vesztett Magyarosi Árpád boncolási jegyzőkönyvét és az igazságügyi orvos szakértő véleményét is alapul vevő virtuális rekonstrukció eredményeként egy magyar rendőrségi szakértő arra a megállapításra jutott: Magyarosit gyakorlatilag kivégezték, s hagyták elvérezni, pedig egyértelmű, hogy a megadást jelezve feltartott karokkal fogadta a támadókat. A La Razón forrása szerint viszont Andrade kapitány most azt állította, hogy a szállodában "a terroristák csoportja robbanószerkezetet dobott és lőtt ránk, Mario Tádic és Tóásó Előd kivétel volt, ők nem lőttek, ezért fogtuk el őket élve".

A hivatalos verzió kezdettől fogva azt állította, hogy 25-30 perces tűzpárbajra került sor a kommandósok és a "külföldi zsoldosok" között, mielőtt a rendőrségi egység megölte Rózsa Flores Eduardót, Magyarosi Árpádot és az ír Martin Dwyert. Ám az ellenzéki vezetésű Santa Cruz tartomány több újságírója is megkérdőjelezte ezt a változatot, egyebek között a Las Americas szálloda vezetőjére hivatkozva, miszerint a szobákban nem találtak kifelé irányuló lövésnyomokat. Az is kiderült utóbb, hogy április 15-én Luis Nolberto Clavijo, a belügyminisztérium magas rangú alkalmazottja bérelt szobát egy szinttel Rózsa Flores csoportjának szobái alatt.

A parancsnok neve egyébként most azért került a helyi sajtó érdeklődésének előterébe, mert több szerkesztőség is kapott egy állítólag még 2007-ben készült fotót, amelyen Rózsa Flores és az El Viejo néven ismertté vált koronatanú mellett Wálter Andrade látható.

A fotó azt bizonyíthatja, hogy Rózsa Floresnek régóta kapcsolata volt a bolíviai titkosszolgálattal. Néhány napja Marcelo Sosa ügyész azt nyilatkozta, hogy addig nem foglalkozik a kérdéssel, amíg a felvétel elkészítője nem jelentkezik, s nem bizonyítja be a fotó valódiságát, hiszen az lehet montázs. Az ügyész most hétfőn mégis két ízben is meghallgatta Andradét a kórházban. A La Razón értesülése szerint Andrade annyit mondott, hogy nem emlékszik ilyen felvételre.

A hétfői találkozóról a lapnak az információt szolgáltató azt az érzését közölte: Andrade válasza azt sugallja, hogy lehetett ilyen korábbi kontaktus. Mindenestre Rózsa Flores feltételezett csoportjának tagjai majd csak 2008 végétől érkeztek meg Bolíviába, s az említett El Viejo fuvarozta többször is őket. A La Razón szerint az ügyészség nem tagadja, hogy a csoportban volt "beépített ember" és "besúgó" is, ez tette lehetővé, hogy öt hónapon át figyelemmel követhessék őket. Andradét egyébként a bolíviai parlament vizsgálóbizottsága is meg kívánja hallgatni.

Tóásó Előd távcsöves puskával a Santa Cruz-i szállodában, egy archív felvételen
Tóásó Előd távcsöves puskával a Santa Cruz-i szállodában, egy archív felvételen
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.