Orosz és kínai cégek kennek a leginkább
Az oroszországi és a kínai vállalatok hajlamosak leginkább arra, hogy kenőpénz megfizetésével jussanak külföldi céges szerződésekhez - derült ki a Transparency International (TI) szerdán nyilvánosságra hozott felméréséből. A korrupció ellen küzdő nemzetközi szervezet „kenőpénz-indexén” a két feltörekvő gazdaság cégei a sereghajtók (a 28-ik, illetve a 27-ik helyen állnak), míg a holland és a svájci vállalatok a legtisztábbak. Ugyanakkor a felmérésben szereplő országok közül - amelyben háromezer cégvezetőt kérdeztek meg, Magyarországot pedig nem értékelték - egy sem bizonyult teljesen tisztának, emlékeztet az AP amerikai hírügynökség, megjegyezve: a cégek csaknem éppolyan előszeretettel fizetnek más vállalkozásoknak a közbeszerzési tenderek megnyerése, a szabályozás elkerülése, a bürokrácia felgyorsítása, valamint a politikai befolyásolás érdekében, mint az állami hivatalnokoknak.
A huszonnyolcas listán a belgák fértek még fel a „tiszták” dobogójára; az első tízben a németek, a japánok, az ausztrálok, a kanadaiak, a szingapúriak, a britek és az amerikaiak szerepelnek továbbá. Az alsóházba, azaz a „piszkosak” közé zömmel a feltörekvő gazdaságok vállalatai kerültek, így az argentinok, az indonézek vagy a mexikóiak. Közép-Európát egyáltalán nem minősítették. A válaszadók tízes skálán értékelhették az egyes országok vállalkozásait annak megfelelően, mennyire találkoznak a saját céges gyakorlatukban kenőpénzzel. A gépezetet „megolajozó” legtöbb sápot a közmunkákban és az építőiparban jegyezték fel, míg a mezőgazdaság és a könnyűipar maradt viszonylag a legmentesebb a tömött táskáktól.
- A vállalkozások célba vételére hivatott korrupcióellenes mechanizmusok nem igazán működnek. Így aztán a helyzet nemigen változott az elmúlt három évben - jegyezte meg Jelena Panfilova, a TI oroszországi igazgatója, akit a BBC idézett. Érzékeltette: a Dmitrij Medvegyev elnök által 2008-ban meghirdetett korrupcióellenes politika nem jogalkotási, hanem jogalkalmazási hiányosságoktól szenved. - Vannak már jó törvények, itt az ideje, hogy használják is őket - mondta Panfilova. Oroszország a TI legutóbbi, 2008-as listáján is sereghajtó volt. Pontszáma azóta jelentéktelen mértékben, 0,2-vel javult csak. A szervezet mostani értékelése a G20 csoport cannes-i értekezletéhez is kapcsolódik.