'Obama kinyitotta Kelet-Európát az oroszok előtt'
A pénteki német sajtó az amerikai külpolitika irányváltásának egyértelmű jeleként értékelte Obama bejelentését arról, hogy Washington lemond a Közép-Európába tervezett rakétavédelmi pajzs telepítéséről. Az országos napilapok többsége üdvözölte a washingtoni kormányzati döntést. Néhány elemző viszont bizonytalan volt annak megítélésében, vajon bölcs sakkhúzásról vagy merő naivitásról van-e szó.
A konzervatív Die Welt osztotta a legkevésbé a rakétatelepítési tervek leállítása utáni eufóriát. Az újság aggodalmának adott hangot amiatt, hogy Obama politikája nemcsak naiv, hanem veszélyes is. A lap szerint a döntés csalódást kelthet Közép-Európában. Csehországban és Lengyelországban ugyanis aligha értik Obama nagyvonalú gesztusát az egyáltalán nem nagyvonalú Oroszországgal szemben, és attól tartanak, hogy ismét magukra maradnak – fogalmazott a lap.
Hasonló kételyeket fogalmazott meg a Financial Times Deutschland is. Az üzleti-politikai napilap úgy vélte: Obama óriási lépést tett az oroszok felé anélkül, hogy Moszkva bármilyen ellenszolgáltatást ígért volna. Az a tény, hogy az Egyesült Államok elnöke ilyen jellegű ilyen gesztust előlegez meg, vagy nagy bátorságra vagy pedig nagyfokú naivitásra vall - írta a lap. Az újság szerint Obama számára veszélyes lenne, ha az a látszat alakulna ki, hogy térdre esik az oroszok előtt. A washingtoni bejelentéssel Moszkva került erőfölénybe - vélekedett a Financial Times Deutschland.
A liberális Süddeutsche Zeitung szintén arra figyelmeztetett: az Egyesült Államok közép-európai szövetségesei most joggal tarthatnak attól, hogy Moszkvában egyesek a gyengeség jeleként értékelhetik a washingtoni döntést. Az újság szerint az amerikai elnök új, az együttműködést célzó külpolitikáját csakis akkor folytathatja sikerrel, ha Európa szorosan kiáll mellette.
Tüske az orosz bundában
Barack Obama kihúzott egy olyan tüskét a dühös orosz medve bundájából, amely jó ideje feleslegesen mérgezte az orosz-amerikai viszonyt - írta pénteken a Basler Zeitung című svájci lap az amerikai elnök előző napi bejelentéséről. Az újság rámutatott, Obamának szüksége van Moszkvára ahhoz, hogy külpolitikáját, amelyben a korábbinál sokkal inkább a diplomáciára épít, sikerre vigye. Most Oroszországon a sor – írta a Basler Zeitung.
Az osztrák Die Presse emlékeztetett arra, nem volt váratlan a csütörtöki bejelentés, hiszen Obama már az elnökválasztási kampányban is jelezte, hogy a rakétavédelmi rendszernek először is költséghatékonynak kell lennie, másrészt műszakilag kivitelezhetőnek. A két feltételből egyik sem teljesült azóta sem - állapította meg a Die Presse. A konzervatív bécsi lap kitért arra is, hogy Lengyelországban és Csehországban most sokan csalódottak. Abban reménykedtek, hogy a rakétapajzs révén különlegesen szoros viszonyt alakíthatnak ki Washingtonnal, amely a védőszárnyai alá veszi őket. A Die Presse ugyanakkor megjegyezte, több odafigyeléssel, diplomáciai ügyességgel az amerikai elnöknek sikerülhet újra megnyernie magának Amerika e két hű szövetségesét.
A történelmi tapasztalat arra tanít, hogy Oroszországgal okosabb az erő pozíciójából tárgyalni - írta a koppenhágai Berlingske Tidende. A konzervatív dán lap szerint éppen ezért Obama elnöknek meg kell győznie európai szövetségeseit (döntése helyességéről), egyszersmind jobb viszonyt kell kialakítania Oroszországgal anélkül, hogy meggyengítené a Nyugatot.
Megfakult vonzerő
Értékeléseikben a brit lapok okos döntésnek a rakétapajzs feladását. A konzervatív The Times szerkesztőségi cikke szerint az Obama-kormány egy olyan tervet ejtett, amely nem volt költséghatékony, és katonailag sem felelt meg a fenyegetés jellegének. Az új amerikai hírszerzési adatok is arra vallanak, hogy Irán jelenleg a rövid és közepes hatótávolságú rakéták kifejlesztésére összpontosít, márpedig ezek ellen a csehországi és lengyelországi pajzs vajmi kevéssé lenne hatékony. A kelet-európai védelmi ráadásul rendszer rendkívül drága is lett volna. Ha Iránt már kipróbált technológiákkal is féken lehet tartani, az egyértelműen fontos tényező a jelenlegi gazdasági környezetben - áll a The Times pénteki elemzésében. A lap szerint a döntés politikai szempontból is nagyon előnyös. A Bush-féle rakétaterv komolyan terhelte az Oroszországhoz fűződő kapcsolatokat, és Moszkva kalinyingrádi rakétatelepítéssel fenyegetőzött válaszként. Éppen ennek következtében azonban több kelet-európai ország, különösen Lengyelország az „orosz agresszió” elleni alapvető fontosságú garanciának tartotta a tervezett rakétapajzsot. Obamának most ragaszkodnia kellene ahhoz, hogy Moszkva aktívan támogassa az Irán elleni szankciókat. Ez a legkevesebb, amit Oroszország megtehet és meg is kell tennie, válaszul a rakétapajzsról hozott értelmes döntésre – áll a konzervatív brit lap pénteki írásában.
A The Guardian, a legnagyobb baloldali brit napilap úgy véli: a Bush-terv fő vonzereje egyébként is az volt, hogy az amerikai hadsereg megvetheti a lábát cseh és lengyel földön. A terv ejtésének is megvan azonban az ára: Izrael például még nagyobb késztetést érezhet egyoldalú katonai akció végrehajtására Irán ellen, és az sem biztos, hogy Moszkva az Irán elleni új szankciók támogatásával viszonozza az amerikai döntést. Obama lépése mindazonáltal olyan lehetőséget teremtett, amelyet Oroszországnak nem szabadna eltékozolnia – írta a pénteki The Guardian.
Koncertező nagyhatalmak
Többnyire bírálokat fogalmazott meg viszont a cseh sajtó. Barack Obamával olyan ember került az USA élére, aki „újra az amerikai-orosz nagyhatalmi koncert mellett döntött, még annak árán is, hogy meggyengülnek Washington kapcsolatai Európa egy részével” - véli a Mladá Fronta Dnes című. Ez rövidlátó politika, amely nem sok hasznot fog hozni – fűzte hozzá a liberális napilap. „A döntés ráadásul rossz időben született, akkor, amikor Oroszország - gazdasága segítségével is nyomást gyakorol Kelet-Közép-Európára, hogy felújítsa elvesztett befolyását. Diplomáciánk számára megdöbbentő, hogy milyen hátra került az emberi jogok kérdése az amerikai kül- és biztonságpolitikában. Ez olyan dolog, amelyre az 1989 utáni cseh külpolitika kiemelten épít” – emelte ki a lap kommentárja.
A Hospodárské Noviny című gazdasági és politikai napilap szerint realistának kell lenni, tudomásul véve, hogy Washington a közép-európai szövetségesekkel eddig fenntartott magas szintű kapcsolatait lecseréli a Moszkvával fenntartott viszony nyugalmáért és az oroszokkal való együttműködésért. „Ha a Kreml bármi oknál fogva csak úgy elzárna a gázcsapokat, a jövőben nem számolhatunk azzal, hogy a mai amerikai kormányzat teljes mellszélességgel kiáll mellettünk. Csak akkor teszi ezt meg, ha tudni fogja, hogy ezzel nem borzolja fel Moszkva kedélyeit” – jegyzi meg a tekintélyes prágai újság.
A baloldali Právo úgy véli: felesleges a nagy hűhó, mert a fegyverek és fegyverrendszerek halmozása, a potenciális ellenség bekerítése a mai világban nevetséges, és ezzel még egyetlen állam sem tett szert nagyobb biztonságra.
Barack Obama amerikai elnök szakít elődje, George Bush politikájával - írta pénteki számában a Kommerszant című orosz lap arról, hogy előző nap Washington bejelentette, lemond a Közép-Európába tervezett amerikai rakétavédelmi pajzs telepítéséről. A döntés alapvetően megváltoztatja a helyzetet az orosz-amerikai viszonyban – állapította meg a moszkvai napilap. Voltaképpen ez az első látható következménye a Washingtonban bejelentett új kezdetnek – írta, utalva arra, hogy a rakétavédelmi rendszer kelet-európai eleme a Bush-kormányzat szívügye volt. A Kommerszant rámutatott, hogy a rakétavédelmi program volt az egyik fő oka az Egyesült Államok és Oroszország között kialakult példátlan feszültségnek. Moszkva nem hitte el azt az amerikai magyarázatot, hogy a rendszer kizárólag az Irán jelentette nukleáris fenyegetést hivatott kivédeni.
Egy másik orosz újság, a Rosszijszkaja Gazeta - cikkében „pragmatikus elnöknek” nevezve Obamát -, kifejtette: az új elnök magával vitte a Fehér Házba azt a meggyőződést, hogy a nemzetközi problémákat csak a partnerekkel együtt lehet megoldani, és ez hozzájárult a csütörtöki döntéshez. A lap utalt arra is, hogy Moszkva a rakétavédelmi program kérdésében kezdettől fogva világossá tette: a megvalósítással Amerika átlépne egy vörös vonalat, amelyen túl globális fegyverkezési verseny kezdődne. George W. Bush előző amerikai elnök trójai falóként használt egyes kelet-európai államokat az EU-ban; ezek rendre nemet mondtak, ha valami nem tetszett Washingtonnak. A NATO-ban is próbálkoznak egyes korábbi kommunista országok azzal, hogy az atlanti szövetséget Oroszország ellen irányítsák. Ezek elfeledkeznek arról, hogy a Fehér Házban ma már egy másik, pragmatikus elnök lakik - írta a Rosszijszkaja Gazeta.
A történelem ismétli önmagát
Az Egyesült Államok elnöke által kérdőjelezi meg saját külpolitikáját, amely a gazdasági felvirágzás és a béke időszakával ajándékozta meg a világot - írta pénteken a Polska című lengyel napilap az európai rakétapajzs tervének feladását kommentáló cikkében. Az újság szerint bizonytalan, instabil idők kezdődnek, és ennek oka vagy a határtalan naivitás vagy Közép-Európa érdekeinek eladása.
„A történelem ismétli önmagát: hetven évvel ezelőtt Franciaország és Nagy-Britannia nem tudta rászánni magát a Hitler elleni háborúra, jóllehet szövetségi kötelezettségeik voltak Lengyelországgal szemben. (...) Ma pedig Amerika a biztonság illúziójáért cserébe lehetővé teszi Oroszország számára, hogy betegye a lábát a Közép-Európába felé nyíló ajtóba.”
„Az amerikai rakétapajzs ejtésével a Kreml több legyet ütött egy csapásra - vélekedik a konzervatív Rzeczpospolita. Nem fognak amerikai katonák feltűnni 200 kilométerre az orosz határtól; az „oroszellenes” Lengyelországot megalázták; a nemzetközi porondon megnőtt Moszkva súlya. Ellenszolgáltatásként Oroszország támogatni fogja az Irán elleni új szankciókat, és beleegyezik a nukleáris robbanótöltetek számának korlátozásába. Ez rendkívül alacsony ár az orosz félnek nyújtott számtalan előnyért.”
„A 2009-es esztendő a végét jelzi egy viszonylag hosszú, kilenc évet átfogó szoros szövetségnek Varsó és Washington között - mutatott rá a liberális Gazeta Wyborcza. - Lengyelország a saját sikereinek lett az áldozata. Közép-Európa ma stabil, betagozódott a NATO-ba és az EU-ba, semmi nem fenyegeti. Washingtonnak már nem kell rá odafigyelnie, hiszen sokkal nagyobb problémákkal néz szembe Afganisztánban, Iránban, Kínában és Izraelben - olyan helyeken, ahol Lengyelország nem számít.”