'Nem volt objektív ok a rendszerváltásra'
"A gazdaság működött, az életszínvonal jó volt" - vélekedett Jakes. Az egykori szocialista Csehszlovákia első embere ma is negatív véleménnyel van a "bársonyos forradalomról", inkább államcsínynek, gazdasági puccsnak tartja, s meggyőződése, hogy a szocializmus visszatér.
Jakes - aki 1987 decemberétől 1989 novemberéig áll a CSKP élén - azt állítja: ha a bársonyos forradalom után, amely bizonyos köröknek elsősorban vagyonszerzésre szolgált, nem loptak volna mindent szét, Csehszlovákia, illetve Csehország ma jóval fejlettebb, gazdagabb lehetne. "Minden elkótyavetéltek" - jegyezte meg a volt állami vezető, s hozzátette: ha folytatódott volna Csehszlovákiában a szocializmus, már régen kiépült volna az autópálya-hálózat, teljes kapacitással működött volna a Temelíni Atomerőmű és elkészült volna a Prága körüli autópálya-körgyűrű is.
A ma 87 éves politikusnak meggyőződése, hogy a szocialista rendszer bukását "(Mihail) Gorbacsov szerencsétlen peresztrojkája" okozta. "Európában a szocializmust Szovjetunió Kommunista Pártjának vezetése likvidálta. És hol van ma az a gorbacsovi erkölcs, az az új gondolkodás és mit tudom én még mi, amit hangoztatott" - tette fel a szónoki kérdést Jakes a Tyden című cseh közéleti hetilapnak adott interjújában.
Szerinte a rendszerváltásban nagy szerepet játszott a félelem, s az emberek a mai napig is félelemben élnek, nehogy elveszítsék munkájukat, hogy meg tudják fizetni az orvosokat. "De félelemben élnek azok is, akik a vagyont szétlopták. Félnek, nehogy azt egyszer vissza kelljen fizetniük" - mutatott rá Jakes. Úgy vélekedett, hogy a félelemnek mindig is nagy szerepe volt a közvélemény befolyásolásában.
A cseh társadalom jelenlegi állapotát "nagy változások előtti állapotnak" minősítette.