'Magyarország nagyon nem meggyőző demokráciából'
Több alázatot várna el Szlovákiával kapcsolatban a magyarországi politikusoktól a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) - jelentette ki kedden a párt első alelnöke. Anna Belousovová a magyar Országgyűlés elnökének reggel elhangzott nyilatkozatára reagált, amelyben Szili Katalin határozott európai fellépést követelt a múlt héten elfogadott szlovák államnyelvtörvénnyel kapcsolatban.
– Nagyon nem meggyőző, ha más országok kioktatását – arról, hogy mi a normális és mi a demokratikus – az a Magyarország engedi meg magának, amely számos belső problémával küszködik, ahol gyilkosságok és a romák elleni pogromok történnek - ahogy azt a legutóbbi hónapokban is láttuk -, ahol megalakult a Magyar Gárda, és félkatonai fasiszta szervezetek működnek" - reagált Szili nyilatkozatára Belousovová.
– Az államnyelv módosítása bevett európai jogi norma, amely a Szlovák Köztársaság keretében egységesítő hatással van – szögezte le Belousovová. Aláhúzta: Szlovákia szuverén, önálló ország, amelynek politikájába a mai kormánykoalíció idején a magyarországi politikusok nem tudnak úgy beavatkozni, ahogy azt tehették akkor, amikor a Magyar Koalíció Pártja is része volt a koalíciónak.
Szili Katalin a nyelvtörvény módosítása kapcsán levelet írt Pavol Paska szlovák házelnöknek, s abban a jogszabályról szóló végső szavazás elhalasztását kérte. A pozsonyi parlament elnöke azt írta válaszlevelében, hogy a magyarok rosszul értelmezték ezt a törvényt, amelyet a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja is támogat – idézte a pozsonyi parlament elnökét Szili. Ez „tételesen szerintem nem áll” – reagált a televíziós interjúban az Országgyűlés elnöke.
Pavol Paska egyelőre nem kívánt reagálni Szili nyilatkozatára. A múlt héten levelet írt Szilinek, amelyben reagált a magyar házelnök korábbi bírálatára. „A magyar Országgyűlés elnökétől erre egyelőre nem kapott választ – közölte kedden Jozef Plsko, a szlovák házelnök szóvivője.
A múlt héten elfogadott, szeptember 1-én hatályba lépő szlovák államnyelvtörvény többi között arról rendelkezik, hogy a nyilvános érintkezésben szlovákul kell használni az ottani földrajzi elnevezéseket. Az egészségügyi és szociális intézményekben csak ott beszélhet a kiszolgáló személyzet magyarul a pácienssel, ahol legalább 20 százaléknyi magyar él. Aki helytelenül használja a szlovák nyelvet vagy más módon megsérti a törvény rendelkezéseit, akár ötezer eurós pénzbüntetést kaphat.