'Magyarország ismét ott van a nagy politikai játszmákban'
Schmitt Pál azt mondta, Szaakasvili látogatása a két ország jó kapcsolatát és barátságát jelképezi. Hangsúlyozta, hogy "rendkívül megnyugtató és fontos az a fejlődés, ami Georgiában lezajlott, és az egész Dél-Kaukázus térségében felértékelődik Georgia szerepe". (Mint az MTI az elnöki hivataltól megtudta, a köztársasági elnök azért használja következetesen a Georgia elnevezést, mert a magyar fél tiszteletben tartja, hogy a kaukázusi ország, az orosz eredetű Grúzia helyett, függetlenségét hangsúlyozva ragaszkodik a Georgia elnevezéshez.) Schmitt Pál hangsúlyozta: Grúzia meghatározó tranzitországgá vált az Európába irányuló olaj- és gázvezetékek tekintetében, ebben Magyarország is érdekelt, hozzá kíván járulni a Nabucco és az AGRI (Azerbajdzsán-Grúzia-Románia) gázvezetékek kiépítéséhez.
A magyar köztársasági elnök történelminek nevezte Szaakasvili útját, "először látogat ugyanis Georgia államfője Magyarországra". Megjegyezte, hogy ez a látogatás a két ország kapcsolatában új távlatot, a diplomáciai kapcsolattartásban új dimenziót nyit. Arról is szólt, hogy az utóbbi időszakban rendkívül felértékelődött a két ország kapcsolata, néhány napja Kövér László parlamenti elnök járt Tbilisziben, és Budapest főpolgármestere is ellátogatott a grúz fővárosba.
Schmitt Pál azt is megemlítette, hogy a magyar-grúz kereskedelmi forgalom "messze lehetőségeink alatt van". Kitért arra, hogy a két ország megvizsgálja egy Budapest-Tbiliszi rendszeres légi járat létesítésének lehetőségét. Azt is hangsúlyozta, hogy Magyarország támogatja Grúzia euroatlanti közeledését; mint mondta, vendégét bátorította arra, hogy a kaukázusi állam vesse fel a számára fontos kérdéseket az EU-val és a NATO-val kapcsolatos ügyekben. Szaakasvili nyilatkozatában méltatta Magyarország reformjait és eredményeit, és úgy fogalmazott: "sok évnyi botladozás, és talán némely nehézség után Magyarország ismételten ott van a nagy politikai játszmákban".
A grúz elnök kijelentette, hogy országa drámai fejlődésen ment keresztül: korábban a "világ egyik leginkább bukott állama volt", mostanra viszont a Világbank szerint a legerősebb gazdasági reformot hajtotta végre, továbbá egy teljes mértékben korrupt országból a nemzetközi felmérések szerint a legkevésbé korrupt államok egyike lett. Georgia ezenkívül az egyik legbiztonságosabb ország, sokkal kisebb a bűnözés mértéke, mint a legtöbb más posztkommunista országban vagy akár Németországban, Franciaországban - tette hozzá.
Szaakasvili azt mondta, országa hálás Magyarországnak azért a támogatásért, amelyet Grúziának nyújtott. Emlékeztetett arra, hogy a 2008. augusztusi grúziai orosz invázió idején az akkori magyar ellenzéki vezető, Orbán Viktor határozottan kiállt Grúzia mellett, "a legbátrabb módon támogatta". Felidézte, hogy az akkori nyílt háborúskodást követően Magyarország volt az első állam, amely nagykövetséget nyitott Tbilisziben, 2008 októberében, jóllehet erős nyomás nehezedett rá, hogy ne tegye. "Abban az időszakban, amikor Georgiát az a veszély fenyegette, hogy eltűnik a térképről, Magyarország odajött és vállalta politikai elképzeléseit" - mondta. Budapesti látogatásán a grúz államfő találkozott Orbánnal is.
Mihail Szaakasvili azt mondta, országa - annak dacára, hogy sok provokáció történik ellene, sokrétű a nyomásgyakorlás - folytatja a fejlődést, s ebben támogatást kap Magyarországtól is. Elmondta, hogy a grúz belügyminiszter hamarosan Budapestre látogat, és útját magyar kollégája viszonozni fogja. Azt mondta, Tbiliszinek figyelemmel kell kísérnie azokat a mélyreható reformokat, amelyeket Magyarország EU-tagállamként végrehajtott.
Az újságírók nem tehettek fel kérdéseket, Schmitt Pál és Miheil Szaakasvili közös sajtótájékoztatóját - mint az MTI a köztársasági elnöki hivataltól megtudta, a grúz elnök kifejezett kérésére - a két elnök sajtónyilatkozatává változtatták át. A grúz elnök hétfőn találkozott Kövér László házelnökkel is és részt vett egy üzleti fórumon.