Megkezdődtek a közvetlen izraeli-palesztin tárgyalások

Az amerikai külügyminiszter, Hillary Clinton Washingtonban megnyitotta az izraeliek és palesztinok közötti közvetlen béketárgyalást. Frissítve

"Hisszük, hogy sikerrel járnak és egy éven belül megállapodnak a békéről - jelentette ki csütörtökön Washingtonban".  Clinton, miként korábban Barack Obama elnök, kijelentette, hogy a megállapodást az Egyesült Államok nem kényszerítheti rá azt érintett felekre, azt nekik maguknak kell elérniük. Az amerikai diplomácia vezetője kijelentette, hogy hazája ehhez minden segítséget megad a tárgyalóknak.

Benjámin Netanjahu hangsúlyozta, hogy a valódi és tartós béke csak kölcsönös és fájdalmas kompromisszumok árán érhető el. Sürgette, hogy a palesztinok "a zsidó nép nemzetállamaként" ismerjék el Izraelt.

Az izraeli kormányfő megköszönte palesztin tárgyalópartnerének, hogy elítélte a zsidó telepesek ellen Ciszjordániában elkövetett keddi merényletet, de hangsúlyozta, hogy meg kell akadályozni, hogy a jövőben ilyen erőszakcselekmények megtörténjenek.

Netanjahu beszédébe beiktatott egy példázatot arról, hogy Izsák és Iszmáel fájdalma közös volt, amikor atyjukat, Ábrahámot - akitől a zsidó és az arab nép is származtatja magát - utolsó útjára kísérték Hebronban.

Válaszában Mahmúd Abbász hangsúlyozta, hogy kormánya nemcsak elítélte a merényletet, de mindent megtesz a tettesek kézre kerítése érdekében.

Abbász - aki az előző felszólalóktól eltérően nem angolul, hanem arabul beszélt - kijelentette, hogy a palesztinok a maguk részéről nem kérnek sem többet, sem kevesebbet, mint amit a már megkötött nemzetközi szerződések biztosítanak a számukra. A palesztin vezető hangsúlyozta, hogy a tárgyalások sikeréhez elengedhetetlen a zsidó telepek további bővítésének befagyasztása és a Gázai övezet izraeli blokádjának feloldása. Abbász ugyanakkor bejelentette elkötelezettségét a biztonság megteremtésére vonatkozó izraeli igény jogossága mellett.

'Izrael és a palesztinok megérdemlik a békét'

A tárgyalások megkezdése előtt mindenfajta teleplétesítési tevékenység befagyasztására szólította fel Izraelt a palesztin elnök. Mahmúd Abbász helyi idő szerint szerda este azon a vacsorán mondott beszédet, amelyet Barack Obama amerikai elnök adott a Fehér Házban a Washingtonban közvetlen tárgyalásokat kezdő palesztin elnök és Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő, továbbá a másik két közvetett résztvevő, Hoszni Mubarak egyiptomi elnök és II. Abdalláh jordániai király tiszteletére. Obama, Mubarak és II. Abdalláh közösen vállalt védnökséget a 20 hónapos szünet után csütörtökön felújítandó közvetlen izraeli-palesztin tárgyalások fölött. Jelen volt a vacsorán az Egyesült Államokból, Oroszországból, az ENSZ-ből és az EU-ból álló úgynevezett közel-keleti kvartettet képviselő Tony Blair volt brit miniszterelnök is.

A palesztin területek közül csak Ciszjordániát képviselő Palesztin Hatóság elnöke annak a nézetének adott hangot, hogy egy éven belül lehetséges a békemegállapodás Izraellel. Egyidejűleg elítélte a tárgyalásokat ellenző, a Gázai övezetet ellenőrző radikális palesztin szervezet, a Hamász által Ciszjordániában elkövetett Izrael-ellenes támadásokat.

A vacsorán ugyancsak beszédet mondó Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hangsúlyozta, hogy tartós békére törekszik Izrael és a palesztinok között. Izrael és a palesztinok megérdemlik a békét - fogalmazott Netanjahu, aki partnerének nevezte Abbászt a békét célzó erőfeszítésekben. Hangsúlyozta: kettejüktől függ, hogy úrrá legyenek a népeik közötti konfliktuson, és új kezdetet biztosítsanak. Izrael történelmi kompromisszumra törekszik, ami lehetővé teszi népeink számára, hogy békében, biztonságban és méltóságban éljenek - jelentette ki Netanjahu. 

Leszögezte ugyanakkor, hogy a béke olyan biztonsági megállapodásokat követel, amelyek kiállják az idő próbáját. Ennek kapcsán azt hangoztatta, hogy az Izrael által korábban tett engedmények nem járultak hozzá az országa elleni erőszakos cselekmények megfékezéséhez. A békemegállapodás nem nélkülözheti a biztonsági garanciákat Izrael számára - szögezte le a kormányfő.  

A vacsorán felszólaló Hoszni Mubarak egyiptomi államfő elsősorban Izraelt szólította fel arra, hogy tegyen meg mindent a közel-keleti béke érdekében. Mubarak ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a mostani tárgyalások eredményhez vezetnek, és békemegállapodással érnek véget.   II. Abdalláh jordániai király gyors  előrelépést sürgetett, hangoztatva, hogy az idő a béke elérésének hívei ellen játszik.

Mahmúd Abbász és Benjamin Netanjahu a hivatalos program szerint közép-európai idő szerint csütörtökön délután kezd közvetlen béketárgyalásokat az amerikai külügyminisztériumban. Amerikai elképzelés szerint a tárgyalásoknak egy éven belül eredményre kell vezetniük. Delegációs körökből ugyanakkor az az értékelés hangzott el, hogy az egyéves határidő túl derűlátó, és hosszabb tárgyalásokra van szükség.

A Hamász újabb merényletekkel fenyegetőzik

A Hamász katonai szárnya csütörtökön újabb Izrael elleni merényleteket jelentett be. A béketárgyalások két éves szünet utáni újrafelvétele napján Abu Obeida, a Hamász katonai szárnyának szóvivője a Hold nevű palesztin hírügynökségnek elmondta, hogy a Ciszjordániában elkövetett két merénylet "válasz az izraeli bűncselekményekre".

Netanjahu és Abbász kezet ráznak. Clinton figyel.
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu (L) shakes hands with Palestinian President Mahmoud Abbas (R) as U.S. Secretary of State Hillary Clinton looks on at the State Department in Washington September 2, 2010. Israeli and Palestinian leaders began direct peace negotiations on Thursday, sitting down for U.S.-brokered talks even as hard-liners on both sides vowed never to accept a deal. REUTERS/Jim Young (UNITED STATES - Tags: POLITICS IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.