„Irányított konfliktusok” Oroszországban
Medvegyev a tanácskozáson felszólította a résztvevőket az Észak-Kaukázusban mutatkozó problémák gyökereinek felderítésére, s megállapította: ezek között van a szegénység, a munkanélküliség, a hihetetlen mértékű korrupció, az államirányítás rendszerjellegű deformációja, ami gyengíti a hatóságok fellépésének hatékonyságát, ezzel együtt tekintélyüket, valamint az irántuk való bizalmat.
A problémákat okozó külső tényezők között az államfő a külföldről begyűrűző szélsőségességet említette. Szólt arról, hogy a termelékenység szintje és a GDP a térségben alacsonyabb az országos átlagnál, és kritikus mértékű a központi költségvetéstől való függés, amin változtatni kell.
Az államfő szerint az Észak-Kaukázusban a helyzet változatlanul bonyolult és feszült. Medvegyev adatokat is sorolt: idén a térségben 308 terrorista jellegű bűncselekmény történt, s ezek következtében a rendvédelmi szervek 75 tagja és 48 civil állampolgár vesztette életét, miközben 113 banditát semmisítettek meg. Kijelentette, hogy folytatni kell a rend megteremtésére és a szélsőségesek bandáinak felszámolására tett erőfeszítéseket.
Medvegyev megbízta a Nemzeti Terrorizmusellenes Bizottságot a banditizmus és a terrorizmus elleni hatékony fellépéshez szükséges intézkedések kidolgozásával és megvalósításával, s hangsúlyozta: erősíteni kell a terrorizmus anyagi alapjait biztosító kábítószer-kereskedelem elleni fellépést is.
Vlagyimir Usztyinov, az államfőnek a déli szövetségi körzetbe kinevezett teljhatalmú megbízottja elmondta: az egyebek közt Ingusföldön, Dagesztánban és Csecsenföldön uralkodó helyzet az ebben érdekeltek számára lehetővé teszi az „irányított konfliktusok” kialakítását.
Rasid Nurgalijev szövetségi belügyminiszter aggodalmát fejezte ki a szélsőségesség terjedése miatt. Rámutatott, hogy az "importált vahabizmus" kiszorítja a hagyományos iszlámot Észak-Oszétiában, Dagesztánban és Ingusföldön. Sürgette, hogy a muzulmánok szervezeteinek bevonásával dolgozzanak ki akcióprogramot a vallási szélsőségesség ellen.