„Iránt csak a szankciók fenntartása készteti változásra”
Az ukrajnai születésű egykori szovjet disszidens és Gulag-rab részt vett a Herzl Központ megnyitásán a budapesti Izraeli Kulturális Intézetben. A központ a jeruzsálemi Herzl Múzeum mintájára a jövőben információkkal szolgál, programokat kínál a politikai cionizmus legnagyobb alakja, a Budapesten született Herzl Tivadar életéről és szellemi örökségéről. Saranszki exkluzív interjút adott a Népszabadságnak, amelyből itt részleteket közlünk.
Budapest jelentősége a Szochnut számára. Szervezete egyebek között az Izraelbe való bevándorlás támogatására, szervezésére szolgál. Magyarországon százezer olyan ember él, aki jogosult lehet izraeli állampolgárságra. Tehát ez fontos számukra, a diaszpórával való kapcsolat miatt is. Sajnálatosnak mondta, hogy Magyarország az európai antiszemitizmusnak is egyik központjává lett. Azt mondta, hogy ellentétben azokkal a nyugat-európai országokkal, ahol a muzulmán bevándorlók által képviselt Izrael-ellenesség gerjeszti az antiszemitizmust, Magyarországon az ismert „régi jó antiszemitizmussal találkozni.” Különösen félelmetesnek mondta, hogy antiszemita politikai párt került a parlamentbe jelentős szavazótáborral. Saranszki azt mondta, hogy az európai zsidó diaszpóra jövője Európától függ, az antiszemitizmus erősödése véget vethet a zsidók kétezer éves jelenlétének kontinensünkön.
A közel-keleti tárgyalások jövője. Saranszki meglehetősen szkeptikusan látja a tárgyalások és a kétállami megoldás közvetlen esélyeit. Azt mondta, amikor miniszter volt több korábbi izraeli kormányban, mindig ellenezte, hogy támogassák a diktatorikus palesztin vezetést. Egykori szovjet rendszerbírálóként állítja, hogy tartós békét csak olyan demokratikus kormányzattal lehet fenntartani, amelyet markánsan ellenőriz a civil társadalom, s amely a nép által leváltható. Az önkényurak a támogatást nem a béke fenntartására, hanem az Izrael-ellenesség szítására fordítják.
Megegyezés lehetősége Iránnal. Saranszki nemrég cikket írt a Wall Street Journalba, amelyben felvetette, Haszan Róháni iráni elnök nevezhető-e a „perzsa Gorbacsovnak”. Emlékeztetett, hogy Gorbacsov a szovjet rendszer „emberarcú fenntartásában” és nem lebontásában volt érdekelt, csak Reagan szankcióinak következetes fenntartása bírta a változásra. Ő egyetért Benjamin Netanjahuval, aki ellenzi a megszorítások enyhítését. Csak a szankciók képesek az iráni államfőt valódi változásokra késztetni – állította az izraeli politikus.