'Ez csak a mi győzelmünk'
A moszkvai Győzelem Park emlékműjénél tízezrek gyűltek össze vasárnap, hogy megünnepeljék a kerek évfordulót, amely ezúttal új módit is hozott: divatba jöttek a katonás díszek, a terepszínű miniszoknyák - miután Moszkvába is beköszöntött az igazi nyár -, de a tányérsapka is megjelent az ünnep napján a hölgyeken. Ezen kívül korra és nemre tekintet nélkül nagy népszerűségnek örvendenek az egyszerű honvéd sapkák is, a szuvenír árusok nagy örömére.
- Azért vettük fel, hogy lássák a veteránok, mi is nagyra becsülik a győzelmet - mondta két egyetemista lány, katonás kiskosztümben. Kszjusa és Mása arra azonban nem számított, hogy végül civilek százai állnak melléjük egy-egy fotó erejéig. - Már egy kicsit unjuk is - vallotta meg egyikük a hirtelen jött népszerűség terhét. - De ennyit a győzelem ünnepéért vállalnunk kell - mondta Mása, aki szerint a náci Németországot a Szovjetunió egyedül győzte le.
- Nálunk 20 millió ember halt meg, Nagy-Britanniában 240 ezer, akkor miről beszélünk? - vetette oda, megjegyezve, hogy ezért az sem volt indokolt, hogy a Vörös téren ezúttal az orosz erők mellett lengyel, brit, francia és amerikai valamint a Független Államok Közössége országainak katonái is felvonultak. - Egy barátnőmtől tudom, hogy a francia tankönyvekben meg sem említik a Szovjetunió háborús szerepét - mondja felháborodva Kszjusa, kiskosztümjén megigazítva az elmúlt öt évben a győzelmi nap szimbólumává nemesedett fekete-narancssárga csíkos György-szalagos kokárdáját.
Az országszerte ünnepelt kerek évforduló a Vörös téren rendezett nagyszabású felvonulással vette kezdetét. (Első alkalommal a moszkvaival egy időben indult az összes felvonulás az egész országban, tíz időzónát ölelve fel Kalinyingrádtól Vlagyivosztokig.) Moszkvában több mint 11 ezer katona vonult fel, világháborús és mai haditechnika kíséretében. A rendezvény csúcspontja a nyolc perces légibemutató volt, amelynek során harci helikopterek, 65-ös alakzatban vadászgépek suhantak el 300 méteres magasságban az orosz főváros felett. A sort a világ legnagyobb katonai teherszállítója, az AN-124-es Ruszlan repülőgép zárta. A Dmitrij Medvegyev államfő beszédével megnyitott rendezvényen több tucat állam- és kormányfő jelent meg, köztük a Vlagyimir Putyin kormányfő mellett helyet foglaló Angela Merkel német kancellár.
A felvonulás után - amely napokon át útlezárásokkal nehezítette meg a 11 milliós Moszkva belvárosának életét - a város több pontján ünnepi rendezvényeket tartottak veteránok és fiatalok részvételével. Nem jelentek meg azonban a városban Sztálin óriásportréi, amelyet a főváros vezetése akart kihelyezni, a Kreml ellenzése mellett is. Civilek azonban több helyen maguk hordozták körbe a generalisszimusz arcképét. - Színész vagyok, nem politológus, dolgozom - vont kedvetlenül vállat egy pipázó férfi, aki Sztálinnak maszkírozva száz rubelért (1 rubel körülbelül 7 forint) fényképezkedett az ünneplőkkel. (A mellette várakozó Lenin kevésbé volt népszerű.)
- Nézze, a nagy emberek is hallgatnak Sztálin dolgairól, hát én is hallgatok - mondta mosolyogva egy öregúr, díszes uniformisban. A világháborút - pontosabban az orosz terminológiában az 1941-1945-ig tartó Nagy Honvédő Háborút - lövészezredben végigszolgáló kapitány szerint azonban a hadsereg Sztálin nélkül is győzött volna. - És ott voltak a szövetségeseink is, még akkor is, ha a legnagyobb erő ellen nekünk kellett harcolnunk - folytatta a veterán, de nem tudta végigmondani, mert felesége gyorsan magával húzta a tér túloldalára.
- Szövetségesek? Azok kik? - nézett kérdőn Ilja barátnőjére. A fiatalembert végül kedvese segítette ki, de a nyomaték kedvéért hozzátette: ők csak akkor léptek be, amikor már minden eldőlt a szovjet fronton. A lány szerint a második front is csak késve nyílt, a nyugati katonai segélyek pedig el se jutottak a Szovjetunióhoz. - Úgyhogy egyedül harcoltunk. Ez csak a mi győzelmünk!
Politikai kockázat
Még igazán megérhette volna Stephen Rosenfeld, ahogy a győzelem napján a 170. amerikai gyalogos dandár masíroz - első ízben - a Vörös téren, a hetedik flotta zászlóshajója, a USS Blue Ridge legénysége pedig Vlagyivosztokban. Ám a The Washington Post első moszkvai irodavezetője - akit a 60-as évek közepén Oleg Penkovszkij ezredes a CIA által hamisított emlékiratai miatt kiutasítottak a Szovjetunióból - pár nappal előbb meghalt.
A New York Times emlékeztet: Dmitrij Medvegyev orosz elnök kisebb politikai kockázatot is vállalt azzal, hogy a nácizmus legyőzésének 65. évfordulója alkalmából moszkvai díszszemlére hívta a szövetségesek katonáit. - A rendkívüli erőfeszítésekre emlékeztet ez a nap, amelyeket az akkori Szovjetunió vitt véghez, továbbá az Egyesült Államok és az orosz nép közötti szövetség erejére - nyilatkozta Barack Obama elnök, megemlítve: a jelenlegi moszkvai amerikai nagykövet, John Beyrle apja maga is részt vett a világháborús harcokban, a Szovejtunió területén fogságba esett, majd a szovjetekhez szökött, így a Vörös Hadsereggel együtt harcolt. Jonathan Hoffmann, a 170. dandár 32 éves ohiói törzsőrmestere "lenyűgözőnek" nevezte az amerikai zászló jelenlétét a moszkvai Vaszilij Blazsennij székesegyháznál.