'Egy pisztolygolyót nem lehet pisztollyal lelőni'
Észak-Korea március közepén jelentette be, hogy április 4-8. között távközlési műholdat készül pályára állítani. Washington és Szöul azonban attól tart, hogy a sztálinista ország a műholdfelbocsátás ürügyén nagy hatótávolságú rakétát tesztel.
Az illetékes ENSZ-szervezeteknek megadott koordináták alapján a hordozórakéta első fokozata várhatóan a Japán-tengerbe fog hullani, majd a megmaradó része átrepül Japán északi területe felett, emiatt Tokió azzal fenyegetőzött, hogy le fogja lőni a rakétát. Egy magas rangú kormányforrás Tokióban azonban hétfő este úgy vélte, hogy Japán nem lesz képes megsemmisíteni a rakétát. „Egy pisztolygolyót nem lehet pisztollyal lelőni” – idézte szavait a Kyodo japán hírügynökség.
Nakaszone Hirofumi külügyminiszter kedden elismerte, hogy még egyszer sem próbálták ki működés közben Japán rakétavédelmi rendszerét. A feladat "valóban nehéz. Országunk korábban még nem végzett ilyet. Azt sem tudjuk, hogyan vagy mikor fog elrepülni a rakéta" - mondta Nakaszone újságíróknak.
Kavamura Takeo, a kabinet főtitkára és Hamada Jaszukadzu nemzetvédelmi miniszter külön sajtótájékoztatón igyekezett megnyugtatni a közvéleményt. A kormány mindent megtesz azért, hogy felkészülten várja az észak-koreai rakéta felbocsátását – hangoztatták.
A biztonsági szakértők viszont a külügyminiszter álláspontját támasztják alá. "Ha a rakéta a tervezett pályán halad, és szélsőséges esetben Japán felé repül, a rakétavédelmi rendszer bizonyos fokig hatékonyan fog működni" - mondta az egyik szakértő, Maeda Tecuo. "Ha azonban egy Taepodong rakéta repül át Japán felett, és a fokozataiból széthulló darabok különböző helyeken csapódnak be, akkor lehetetlen nyomon követni pályájukat, és nagyon nehéz lelőni az egyes részeket" - tette hozzá, emlékeztetve arra, hogy a japán rakétavédelmi rendszer hadihajókra telepített Aegis és szárazföldi mobil Patriot (PAC-3) egységekből áll.
A Kyodo jelentése szerint a tervezett észak-koreai rakétaindítás miatt pénteken Washingtonban egyeztetnek Japán, Dél-Korea és az Egyesült Államok képviselői.