Édes nagykövetekkel erősít a külügy
A desszert azért is jó, mert jelzi a munkaebéd végét. Akkorra pedig már kiderül, hogy a felek összevesztek vagy mindenben megegyeztek – a többi között erről beszélt Martonyi János külügyminiszter, amikor a tárca Bem téri épületében péntek este megnyitotta a Magyar desszertek a diplomácia szolgálatában elnevezésű kiállítást. Kóstoló is volt, a Gundel és az Auguszt cukrászda kínált torta-különlegességeket, Gábor Sándor cukrászmester pedig Magyar rapszódia nevű bonbonjával érkezett.
Az eseményre meghívták a cukrászati és protokollversenyeken kiemelkedő eredményeket elért szakközépiskolai diákokat, illetve felkészítő tanáraikat. Őket a miniszter vezette körbe az épületben és mutatta meg az ott lévő művészeti alkotásokat.
A Kulturális Örökség Napjai keretében – a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeummal együttműködve - megrendezett kiállítás a tervek szerint nem csak Budapesten lesz látható. Utazó tárlatnak szánják, amely akár más földrészekre is elviszi az „édes magyar nagyköveteket”. Az olyan hazai cukrászati finomságokat, pontosabban azok történetét és étvágygerjesztő leírását, mint a Dobos torta, a Gundel-palacsinta, a Rigó Jancsi, a Rákóczi-túrós, a somlói galuska vagy a zserbó szelet.
A József Attila által is leírt kuglerről például kiderül, hogy az tulajdonképpen a minyon és Franciaországból hozta és honosította meg a 19. század második felében Kugler Henrik cukrászmester. Jó másfél évszázaddal később viszont már azt gondoljuk a minyonról, hogy a miénk. Kicsi, finom és magyar.