„Csatárynak nyilván akadtak Budapesten befolyásos pártfogói”
A pozsonyi Sme megszólaltatta Győri Mártát, a zsidó nők világszervezetének alelnökét, akinek a szüleit, nagyszüleit, valamint huszonkét további családtagját és rokonát abból a kassai gettóból hurcolták el, ahol Csatáry rendőrparancsnokként a vád szerint kulcserepet töltött be a deportálásokban. Győrinek csupán az édesanyja tért haza Auschwitzból.
– Szeretteimet senki sem adja vissza, de mégis némi megnyugvással tölt el, hogy mégis csak szembesítik embertelen tetteivel. Nyilván akadtak Budapesten befolyásos pártfogói, csak így történhetett meg, hogy csaknem két évtizede háborítatlanul élhetett Magyarországon, de ez most már nem lényeges, mert az igazságszolgáltatást nem kerüli el – nyilatkozta a szlovák lapnak, amely megszólaltatta Ján Santa ügyészt, aki 1995-ben a kanadai hatóságok kérésére huszonkilenc tanút hallgatott ki. Akkor ugyanis Csatáry a tengerentúli országban élt, de a napvilágra került háborús bűntettei miatt megfosztották a kanadai állampolgárságától.
Csatáryt a Simon Wiesenthal Központ (SWK) felvette a legkeresettebb háború bűnösök listájára, majd pedig kiderítették, hogy Budapesten él. Efraim Zuroff, az SWK vezetője jelentette fel őt. – A vádemelésnek óriási a morális és társadalmi jelentősége, mert napjainkban ismét sokasodnak az idegengyűlölet megnyilvánulásai, és a neonáci provokációk. Csatáry ügye mementó is – szögezte le Santa. Pavol Mestan, a pozsonyi Zsidó Kultúra Múzeumának igazgatója szerint a vádemelés és majd a tárgyalás kellő választ ad azoknak, akik mostanság kétségbevonják a holokausztot és a nácik más gaztetteit.
Őszintén szólva meghökkentem a budapesti híren – válaszolta megkeresésünkre Pavol Sitár. A kassai zsidó hitközség elnöke így érvelt: – Csatáry a második világháború utáni halálbüntetését idén január 31-én az illetékes testület életfogytiglanra változtatta. Ezt az ítéletet a pozsonyi Legfelsőbb Bíróság már helybenhagyta. Ezért július 19-én ismét a kassai bíróság elé kellene állnia, amelynek arról kell döntenie, hogy a büntetést hol töltse le. Tartok attól, hogy a budapesti verdikt azért született meg, hogy Csatáryt ne kelljen kiadni Szlovákiának – nyilatkozta lapunknak az elnök. Megkeresésünkre Marcela Gálová, a Kassa megyei bíróság szóvivője közölte, hogy a budapesti vádemelés nem módosítja a szlovákiai eljárást. – Nálunk már jogerős ítélet született, ez a lényeg. A kiadatásáról, illetve a büntetés letöltésének helyszínéről fokozatosan döntenek – tájékoztatta lapunkat.