„Az izraeli katonák sóhajtoztak, hogy mindenkit meg kell ölniük”
– Ha nem behunyt szemmel és süket füllel járt-kelt itt valaki az elmúlt húsz évben, nincs miért meglepődnie – kommentálta lakonikusan Ami Ayalon tábornok, a haditengerészet korábbi parancsnoka és a Sin Bét belbiztonsági szolgálat volt igazgatója azokat a történeteket, amelyek szerint a Gázai övezet elleni offenzívában az izraeli katonák a hadviselési szabályokat felrúgva léptek fel palesztin civilek ellen.
Az izraeli haderőnek (IDF) sem az eszköztára, sem a kultúrája nincs meg ahhoz, hogy etikai dilemmákat vizsgáljon – fűzte hozzá a katonatiszt, aki szerint a háromhetes offenzívában tanúsított magatartásával az egykor az áldozatokat és a felelősséget vállaló hadsereg a nyers erő ügynökévé vált.
A Haárec című izraeli lap csütörtökön szellőztetett meg több olyan történetet, amely szerint izraeli katonák palesztin civileket gyilkoltak meg a Öntött Ólom fedőnevű 22 napos offenzívában. Ilyen esetekről a Jichák Rabin meggyilkolt miniszterelnökről elnevezett akadémián végzett katonák, köztük pilóták még február közepén beszéltek.
A hadviselés izraeli szabályai
Egy szakaszparancsnok elmesélte, hogy az egyik mesterlövészük tévedésből lelőtt egy palesztin nőt és két gyermekét, akik a katonák parancsára éppen elhagyták a házukat. A család nem értette, mit kérnek az izraeli katonák, így a felszólítás nyomán nem jobbra, hanem véletlenül balra indult el a ház előtt. A mesterlövésznek azonban „elfelejtettek szólni arról, hogy a palesztinokat elengedték”, és ő csak annyit látott, hogy a nő és a két gyerek átlépte azt a vonalat, amelyen túl a parancsa szerint nem engedhetett senkit, és lőtt. – Nem hinném, hogy túl rosszul érezte volna magát emiatt – fűzte tovább a történetet a tiszt –, elvégre a palesztinok élete a háborúban sokkal, de sokkal kevésbé fontos, mint a mi katonáinké.
Egy másik alkalommal egy szakasz parancsnoka elrendelte, hogy lőjenek le egy idős palesztin asszonyt, aki 100 méterre haladt el egy izraeli katonák által elfoglalt ház mellett. Mint elmondta, ő vitába is keveredett felettesével, mivel homlokegyenest ellentétben áll a hadviselés szabályaival, ha egy házba betörni készülő izraeli egység nem kell figyelmezteti a bent lévőket a támadásra és arra, hogy lőni fognak. Miután azonban ezt a szabályt megváltoztatták, az izraeli katonák elkezdtek arról sóhajtozni, hogy mindenkit meg kell ölniük Gázában. Mindenki terrorista – ismételgették.
– Nem támad olyan benyomásod, hogy bármi logikusan történt volna. Miért kell „Halál az arabokra!” feliratokat vésni a falakra vagy leköpdösni a családi fényképeket csak azért, mert megteheted? A főnökeid úgysem mondanak semmit. Azt hiszem, ez a lényeg: mekkorát zuhant a hadsereg az erkölcs birodalmából – vonta le a következtetést a Haárecnek nyilatkozó tiszt.
Dani Zamir, az akadémia igazgatója megdöbbenésének adott hangot. „Olyan incidensekről van szó, amelyek során indokolatlanul nyitottak tüzet civilekre, és olyan vandál cselekedetekről, amelyek azt jelzik, hogy a katonák úgy érezték, a palesztinokkal szemben korlátozás nélkül léphetnek fel” – mondta Zamir az izraeli közszolgálati rádióban. Hozzátette, hogy a beszámolókat továbbította a vezérkarnak kivizsgálásra.
A legetikusabb haderő a világon?
Bár Ehud Barak távozó védelmi miniszter védelmébe vette az izraeli katonákat, és a közszolgálati rádiónak adott interjúban leszögezte, „az izraeli hadsereg a legetikusabb haderő a világon”. – Tudom, miről beszélek, mert tudom, mi történt a volt Jugoszláviában, Afganisztánban és Irakban. Természetesen előfordulhatnak kivételek, és minden állítást meg fogunk vizsgálni” – mondta a politikus. Védte a mundér becsületét Eyal Ben-Reuven tartalékos tábornok is: a palesztin civilek elleni atrocitásokról keringő történetek az IDF-nek „sem a szellemét, sem etikai kódexét” nem tükrözik.
Ben-Reuven sem igen van elragadtatva azonban a ténytől, hogy a hadviselés szabályait felrúgó incidenseket első kézből maguk az elkövetők teregették ki, ami azért lehet aggasztó, mert nem a palesztinoktól, hanem maguktól az izraeli katonáktól származnak a történetek, nekik viszont egyáltalán nem áll érdekükben, hogy rossz fényt vessenek a hadsereg hírnevére.
– Külön vizsgálatot érdemel, miért a katonák álltak elő a történetekkel – vélte a tartalékos tábornok. Szerinte elszigetelt jelenségekről van szó, a civilek elleni atrocitások a hadseregben előírtakkal ellentétesen cselekvő egységparancsnokok lelkén száradnak.
Az IDF-ben zajló belső vizsgálat ellenére több tucat izraeli emberi jogi szervezet levélben követelt független vizsgálatot Menahem Mazuz főügyésztől, miután a kormány elutasította egy ilyen vizsgálóbizottság felállítását. Izrael nem tesz eleget a nemzetközi jog szerinti kötelezettségének – állítja a dokumentum.