Tóásó: Autonomista vagyok, nem terrorista
A bolíviai ügyészség csütörtökön megkezdte a bizonyítékok felsorakoztatását az úgynevezett terrorista csoport ügyében, amelynek Tóásó Előd személyében magyar vádlottja is van. A vád olyannyira titkosként kezeli ezeket a bizonyítékokat, hogy a bemutatásuk idején a sajtó képviselőit még a bíróság épületébe sem engedték be - mondta el Lukács Csaba, aki a Baptista Szeretetszolgálat munkatársaként van jelen az eljáráson.
A gyanúsítottak hozzátartozói előzőleg megpróbáltak a tudósítók segítségére sietni azzal, hogy átadták a nekik járó helyeket, azaz kivonultak a teremből, ahová a bíró éppen helyhiány miatt nem engedte be a sajtót. Ez az érv így alaptalanná vált, de a bíró az ügyészség kérésének helyt adva hajthatatlan maradt.
A bizonyítékokról korábban az ügy vizsgálatát vezető Marcelo Soza ügyész azt mondta, hogy olyan veszélyes eszközökről van szó, hogy némelyiket meg is kellett semmisíteni.
A meghallgatás egy későbbi szakaszában, amikor a bizonyítékokat már kivitték, végre bejuthattak az újságírók is a terembe. Ekkor a vádlottak egymás között összebeszélve kis tiltakozó előadást rögtönöztek: mindannyian "Autonómista vagyok, nem terrorista" feliratú pólót rántottak magukra, a szájukat pedig valamivel leragasztották, és egyszerre fordultak a fotósok felé. A meghallgatást egyébként felgyorsították, hogy behozzák a korábbi napok késéseit, és ezért még ebédszünetet sem tartottak - mondta el Lukács Csaba.
Az eljárásban több tucat személyt, köztük a magyar állampolgársággal is rendelkező Tóásó Elődöt államellenes összeesküvéssel és terrorizmussal vádolják.
Tóásóék 10 órán át ültek étlen-szomjan a bírósági meghallgatáson
Csütörtökön maratoni hosszúságúra nyúlt a meghallgatás: délelőtt fél tíztől este hét óráig megszakítás nélkül ülésezett a bíróság. A vádlottak étlen-szomjan ültek kilenc és fél órán át a teremben, de Rolando Sarmiento bíró mindenkit meghallgatott. A legtöbb időt, öt és fél órát Alberto Morales ügyvéd vette igénybe. Ő egy dúsgazdag Santa Cruz-i vállalkozó, Hugo Paz Lavadenz jogi képviselője, és minden egyes bizonyítékról bebizonyította, hogy hamis, jogtalanul szerezték meg, vagy azt sem tudni, kitől származik. Felmutatott például a bíróságon egy olyan levelet, amelyből kiderül, hogy az ügyészség alacsonyabb rangú beosztottjai kétségbeesetten panaszkodtak feletteseiknek, miszerint nem tudják ilyen bizonyítékok alapján az elvárt eredményeket felmutatni. Az is kiderült, az ügyészség nem tudja bizonyítani, hogy a szállodában találták meg a néhai Rózsa Flores Eduardo vezette csoport tagjainak állítólagos fegyvereit.
Bár az ügyészség képviselőinek azonnal válaszolnia kellett volna az ügyvéd felvetéseire, a bíró közölte, hogy az ügyészek csak az összes vádlott és védője meghallgatása után reagál majd. Az eljárás pénteken folytatódik, de egyelőre nem tudni, meddig tart, mert Sarmiento bírónak a saját perén kell részt vennie délután két órától. A bíró ellen három feljelentés alapján folyik eljárás.
Optimisták a vádlottak
Lukács Csaba azt tapasztalta, hogy Morales ügyvéd felszólalásának fényében mindenki nagyon optimista. Az egyes vádlottak ügyvédjei a hozzátartozók beleegyezésével csütörtökön megállapodtak, hogy az addig követett egyéni próbálkozások helyett minden tárgyalási nap estéjén egyeztetik a taktikájukat. Az ügyvédek és a hozzátartozók képviselői megbeszélést tartottak az ENSZ megfigyelőjével, aki részt vesz a meghallgatásokon, bár csütörtökön őt is kizavarták a tárgyalóteremből.
Lukács elmondta azt is, hogy Tóásó Előd a körülményekhez képest jól van. A La Paz-i börtön, ahol már két éve tartják fogva, a tengerszint felett 3800 méter magasan van, Cochabamba pedig "csak" 2000 méter magasan van, így a hét elején erős fejfájás gyötörte. A gyógyszer elmulasztotta a fájdalmat, most már viszonylag jól érzi magát.
A bolíviai ügyészség a néhai Rózsa Flores Eduardót és társait, köztük Tóásó Elődöt, valamint további több mint harminc embert államellenes összeesküvéssel és terrorizmussal vádolja. Egyebek között azt állítja, hogy meg akarták ölni Evo Morales elnököt és polgárháborút akartak kirobbantani Bolívia keleti, szénhidrogénben gazdag térségének elszakítása céljából. Más vélemények szerint viszont a bolíviai titkosszolgálat állította csapdát a szeparatista csoportoknak, hogy utána politikailag megsemmisítsék a kormánnyal szembenálló Santa Cruz-i vezetőket.
(hirado.hu)