’Aleppo lesz a rezsim koporsója’

A szír hadsereg megsokszorozott erővel próbálja kiűzni Aleppóból a lázadókat, akik még mindig kitartanak. Görögország megerősítette a határvédelmet, sokan próbálnak ide átszökni a török menekülttáborokból.

A kórházak és a sebtében felállított klinikák már tele vannak sérültekkel. – Naponta harminc-negyven sebesültet hoznak. De ebben nincsenek benne a holttestek. Pár napja harminc sérült érkezett ide és húsz hulla. A testek darabokra voltak szaggatva, fogalmunk sincs, kik voltak ők – mondta egy orvos az egyik klinikán. A BBC tudósítója szerint rengetegen menekülnek a városból, habár ezek főleg nők és gyerekek, a férfiak Aleppóban maradnak harcolni.

A kormánypárti erők egyik lerohant tankja az összecsapások után Homsz közelében
A destroyed tank of Syrian President Bashar al Assad's forces is seen after clashes with the Free Syrian Army in the Rasten area, near Homs July 29, 2012. Picture taken July 29. REUTERS/Fadi Zaidan (SYRIA - Tags: CIVIL UNREST POLITICS CONFLICT TPX IMAGES OF THE DAY)

A Reuters tudósítója szerint a város keleti részéből is fegyverropogást hallani, és a kormányerők helikopterekről lövik a lázadókat. A kormánypárti erők tegnap bejelentették, elfoglalták a város délnyugati részét, Szalah al-Din körzetet. A munícióból lassan kifogyó felkelők szerint viszont ez nem igaz, a heves bombázások és támadások ellenére kitartanak. Úgy gondolják, minden esély megvan rá, hogy Aleppo legyen a rezsim koporsója. A kormánypárti erők azonban semmiképpen nem akarják feladni a várost, a rezsim számára ez stratégiailag és pszichológiailag is hatalmas veszteség lenne.

Aleppo Szíria gazdasági központja, de az összecsapások a kereskedelmet is megviselték. A Reuters tudósítója szerint ugyan a zöldségespiacok kinyitnak, de nagyon kevés a vásárló. Az emberek inkább kenyérért állnak sorban, általában három órát.

A nemzetközi közösség bénultan figyeli az eseményeket, és úgy tűnik, a diplomáciai eszközök nem tudják megakadályozni, hogy Szíria polgárháborúba sodródjon. Az egyetlen nemzetközi egység a helyszínen az ENSZ fegyvertelen megfigyelőcsapata. A csapat vezetőjét szállító konvojt vasárnap megtámadták, és csak a páncélautónak volt köszönhető, hogy nem sérült meg senki. Franciaország közben szorgalmazza, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa nagyobb erővel lépjen fel Szíriával szemben. Oroszország azonban továbbra is támogatja Bassár el-Aszad szír elnököt. Moszkva szerint a Nyugat és az arab országok csak olajat öntenek a tűzre azzal, hogy támogatják az ellenzéket.

Az Egyesült Államok és Törökország megegyeztek, még erőteljesebben fognak fellépni, hogy felgyorsítsák a politikai átmenetet. A Fehér Ház szerint ez Aszad elnök elmozdítását is jelentheti. Egy szír állami újság szerint Irán felszólította Törökországot, hogy kerüljék a katonai beavatkozást, különben a szír–iráni kölcsönös védelmi megegyezés életbe lép. Törökországban egyébként a szír menekültek egyre nagyobb problémát jelentenek. Sokan próbálnak átszökni innen Görögországba is, ezért a görögök megerősítették a határvédelmet, és próbálják kizárni az illegális bevándorlókat.

Mindeközben Szíria legmagasabb rangú londoni diplomatája is hátat fordított az elnöknek. Khaled al-Ayoubi ügyvivő kijelentette, nem képvisel olyan kormányt, ami ennyire erőszakos és elnyomó saját népével szemben.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.