'A terrornak nem vették fejét'

- Nem hiszem, hogy Oszama bin Laden megölése átalakítaná, megváltoztatná a terrorizmus dinamikáját. Bárcsak nem lenne igazam; szeretném, ha ez másképp lenne.

De a terrorizmus nem egyetlen személy „hogylététől" függ; nem gondolom, hogy ennyire az egyes személyekre kellene összpontosítanunk - mondta hétfői sajtóbeszélgetésén Richard Haass amerikai diplomata (59 éves), a Külkapcsolatok Tanácsának (CFR) elnöke. Ezen a Népszabadság washingtoni irodája is képviseltette magát.

Haass úgy vélte: bin Laden megölése több szempontból is nagy fegyvertény. Részben azért, mert jelentős „ikonná" vált az elmúlt évtizedben, és sikeres támadást hajtott végre az Egyesült Államok ellen. Halála ugyanakkor tanulságként szolgálhat más terroristáknak, és eltérítheti őket tervezett akcióiktól. - Nincs „lefejezve” a terrorfenyegetés, mégpedig a terrorizmus decentralizált jellege miatt nincs. Oszama bin Laden e "vállalkozásnak" szinte a "kockázati tőkése" volt annak révén, ahogyan a terrorcselekményeket finanszírozta. Az al-Kaidán belül is van utódlási rend, és még más csoportok is léteznek az al-Kaidán kívül: mindezek továbbra is kihívást jelentenek - hangoztatta az egyik legjelentősebb amerikai külpolitikai agytröszt elnöke. Haass a személyes érzéseiről úgy fogalmazott: "egyrészt elégedettséget érzek afelett, hogy lezárult egy fejezet, másrészt idegesítenek a II. világháborús győzelem napjával és másokkal való összehasonlítások". "A betegség metaforáját használom: azzal, hogy elpusztítunk egy vírust, még nem teremtünk kóroktól mentes világot. Márpedig a terrorizmus kórja hatalmas és "hosszú menetre" kell felkészülnünk, beleértve a megelőzést, a terroristák toborzásának, rekrutálásának visszfogását is. Ez számomra legalább akkora kihívásnak tűnik, mint a katonai-hírszerzési feladat".

Haass washingtoni és New York-i tudósítókkal beszélgetve hosszasan ecsetelte: nem lehet erről a kérdésről Pakisztán említése nélkül beszélni. Mennyire áll valójában készen az államapparátusuk az amerikaikkal való együttműködésre? Hogyan lehetséges, hogy nem tudták, mi folyik Iszlámábád elővárosában (ahol a rajtaütést végrehajtották hétfőn az amerikai speciális egységek)? - Jól emlékszem a beszélgetésekre, amelyeket a tálibokkal folytattunk 2001. szeptember 11-e után: akkor a külügyminisztériumban dolgoztam. Azt mondtuk nekik: alapvetően meg kell változtatniuk vagy a tálibokhoz vagy pedig a hozzánk fűződő viszonyukat. Lényegében azt felelték: készen állnak rá, hogy a tálib kapcsolaton változtassanak. Ehhez képest az elmúlt évtizedben (bizonyos előrehaladás mellett) komoly visszalépést is láthattunk. Úgy tűnik: minimálisan is arról beszélhetünk, hogy szemet hunytak a dolgok felett. Márpedig nagyon nehéz megindokolni a pakisztániaknak juttatott nagyvonalú segélyeket, ha nincs meg a szükséges bizalom, és nem azt látjuk: partnerként viselkednek. A választás a pakisztániaké: a kettős játékot egyre kevésbé nézik jó szemmel az Egyesült Államokban - mondta Haass.   

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.