Orbán Viktor szlovák össztűzben
"Aki a szlovákiai területi autonómiáról álmodozik az egyszer felébred, kijózanodik, s rádöbben, milyen szomorú, nevetséges és ostoba álmokat szövögetett. Ez vár Orbán Viktorra is, aki Rimaszombatban is magasröptű szavakkal ecsetelte ábrándozásait" - vélekedett Mikulás Dzurinda, az ellenzéki Szlovák Kereszténydemokrata Unió (SDKÚ) elnöke. Ez a párt a Fideszhez hasonlóan szintén az Európai Néppárt tagja.
Dzurinda így folytatta: "Egyre inkább úgy látom, hogy Ján Slotának nagy szüksége van Csáky Pál és Orbán Viktor megnyilatkozásaira, amelyek után mindig új erőre kap, Csáky pedig saját pozíciójának a megőrzése miatt ragaszkodik a Fidesz elnökéhez" - vélekedett a volt szlovák kormányfő.
Dusan Jarjabek, a Robert Fico vezette kormánypárti Smer parlamenti képviselője szerint ismét bebizonyosodott, hogy az MKP tulajdonképpen csupán Orbán Viktor szlovákiai szóvivője. Frantisek Galbavy, az ellenzéki szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) vezetőségi tagja szerint a Fidesz elnöke választási kortesbeszédet tartott. "Nagy kár, hogy még ezzel is újabb bizalmatlanságot és feszültséget keltett, amellyel elsősorban a szlovákiai magyaroknak árt, s lenullázza a Magyar Koalíció Pártjának szlovákiai koalíciós potenciálját" - közölte
Lapunk megkeresésére Csáky Pál annyit közölt, hogy nem tartja kommentálásra méltónak ezeket a megnyilvánulásokat.
Orbán Csákyékat támogatja
"A Magyar Koalíció Pártjával két nagyon erős, mind a szív mind pedig az ész által motivált okunk van az együttműködésre, míg a Bugár-féle párttal ezek nem állnak fenn. Az MKP tagja az Európai Néppártnak, amelynek én az alelnöke vagyok, s e tisztségemből kifolyólag különleges felelősségem van ezzel a párttal szemben. A Bugár-féle párt egyelőre ilyen szándékot nem jelzett, ráadásul még nem jelölte ki a helyét a magyar-magyar együttműködés keretében sem. Inkább olyan nyilatkozatot láttam, amelyben azt mondták, hogy bizonyos fórumok munkájában nem kívánnak részt venni" - nyilatkozta a rimaszombati tanácskozás szünetében Orbán Viktor.
Megkeresésünkre Bugár Béla kifejtette, hogy a nemrég alakult Híd-Most párt elsősorban szlovákiai politikai szövetségeseket keres, de a magyarországi kapcsolatokat is fontosnak tartja. "Idő kell arra, hogy Magyarországon megismerjenek bennünket, miként arra is, hogy megjelenjünk az európai politikai színtéren." A továbbiakban elmondta, hogy hibás lépés lenne, ha a Fidesz beavatkozna az MKP és a Híd-Most közötti politikai versengésbe, ahogy megpróbálkoztak ilyesmivel Erdélyben is. "A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának tevékenységéről ugyanazt tartjuk, mint például Berényi József, az MKP elnökhelyettese. Vagyis egyértelművé kell tenni, hogy a KMKF nincs jogi viszonyban az Országgyűléssel, csupán konzultatív testület, s ezzel véget vethetünk a szlovák politikusok kifogásainak" - szögezte le a pártelnök.
Egyébként a Median SK közvélemény-kutató intézet tegnap nyilvánosságra hozott reprezentatív felmérése szerint szeptember végén a Magyar Koalíció Pártjára a polgárok 4,6, a Hídra pedig a 3,1 százaléka voksolna, tehát egyik politikai tömörülés sem jutna be a parlamentbe. A listát továbbra is a Smer vezeti 42,9 százalékkal, az SDKÚ (16,3), a KDH (10,8) és a Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt (9,8) előtt.