'A NATO nélkül esélyük sem lett volna a líbiai felkelőknek'
A hamburgi GIGA intézet szakértője szerint gyors és könnyű átmenetre nem szabad számítani. Bár a NATO már március óta bombázza Líbiát, a kadhafisták viszonylag sokáig kitartottak. Mattes szerint azért, mert viszonylag nagy fegyvertartalékuk volt, míg a felkelőket hosszú időbe telt kiképezni és felfegyverezni. A NATO nélkül esélyük sem lett volna.
Ha a felkelők átveszik az irányítást az országban, azzal tulajdonképpen lejár a NATO mandátuma. Az ENSZ 1973-as számú határozata ugyanis a polgári lakosság védelmét tűzte ki célul, és ez a győzelemmel - várhatóan - teljesül.
De gyors stabilizációra nem szabad számítani. A líbiai társadalmat számos törésvonal szabdalja: az átmeneti kormány különösen az ország keleti felében erős, míg a lakosság kétharmada az ország nyugati felében él. Hasonlóan megoszott az ország a vallásosság tekintetében, illetve a monarchisták és a republikánusok között. (szintén kelet és nyugat között) Erre erősítenek még rá a törzsi megosztottságok is.
A német szakértő úgy véli, hogy teljesen bizonytalan, hogy a Kadhafi utáni Líbia a piacgazdaság vagy az államkapitalizmus felé fordul-e, és miként viszonyul a kisebbségekhez vagy épp a nők jogaihoz. Máris vita van arról, hogy mi legyen Kadhafival? Ha elfogják élve, akkor a a helyiek szeretnék otthon bíróság elé állítani, viszont a nemzetközi közösség attól tart, hogy így könnyen koncepciós perré fajulhat az eljárás.
A stabilitásban kulcsfontosságúak az olajbevételek (ez az egyetlen komoly bevétele az országnak) . de ha az átmeneti tanács nem törekszik arra, hogy ezeket a bevételeket többé-kevésbé igazságosan ossza el, akkor ismét harcok robbanhatnak ki - figyelmeztet a szakértő. Az ország előtt minimum 2-3 bizonytalan év vár, még ha az átmeneti tanács azonnal neki is kezd az alkotmányozó nemzetgyűlés összehívásának.