9/11 utáni traumára hivatkoztak minden idők egyik legnagyobb amerikai társadalombiztosítási csalásában

Csalásért vád alá helyeztek kedden New Yorkban 80 volt rendőrt és tűzoltót, akik állapotukról hamis jelentést közölve azon az alapon kértek és kaptak rokkantsági nyugdíjat, hogy valamilyen lelki betegséget szereztek, mert részt vettek a mentésben az Egyesült Államok elleni 2001. szeptember 11-i terrorista merényletek után.

Az ügyészség szerint minden idők egyik legnagyobb társadalombiztosítási csalásáról van szó, az ügyben akár ezer ember is érintett lehet. Most összesen 106 ember – volt rendőr és tűzoltó – ellen emeltek vádat, az ügy a szövetségi költségvetésnek mintegy négyszázmillió dolláros kárt okozott. A csalók többek között azt állították, hogy különböző lelki bántalmak – egyebek között depresszió, poszttraumás stressz – miatt képtelenek végezni a hivatásuk szerinti munkájukat, csak ritkán tudnak kimozdulni otthonukból, és nem élnek semmilyen társadalmi életet.

Ezzel szemben a kérelmezők közül sokan nagyon is jól éltek. Egyikük saját helikopterével utazgatott, egy másik blackjacket játszott Las Vegasban, egy harmadik jetskizett, egy további pedig küzdősportokat oktatott – derítette ki az üggyel foglalkozó manhattani körzeti ügyészség. A vizsgálatok szerint több csaló nem is járt a New York-i merényletek helyszínén, a Ground Zerónál. A kérelmek benyújtásában az összes vádlottnak ugyanaz a négy szakember adott tanácsokat: két ügyvéd, egy nyugalmazott rendőr és egy rokkantsági nyugdíjra szakosodott tanácsadó. Ők még az orvosokat is körültekintően kiválasztották, akikhez szerintük a kérelmezőknek érdemes volt fordulniuk.

A csaló rendőröket és tűzoltókat állítólag megtanították, hogyan bukjanak meg a memóriateszteken, hogyan színleljenek pánikrohamokat, és adják elő, hogy félnek a repülőgépektől, a felhőkarcolókba való belépéstől, és nem találnak munkát. Az Egyesült Államokban a rokkantsági nyugdíj összege 30 és 50 ezer dollár között van évente, s ezt az érintettek saját hagyományos nyugdíjukon felül kapták. A szóban forgó négy tanácsadó minden sikeres kérelemért 20 és 50 ezer dollár közötti díjat kért ügyfeleitől.

Az ügyben már két éve vizsgálódó ügyész, ifj. Cyrus Vance, a néhai amerikai külügyminiszter fia kijelentette, hogy a nyugdíjcsalók tettükkel megsértették azoknak a rendőröknek és tűzoltóknak a becsületét, akik egészségük, sőt, életük kockáztatásával végezték feladatukat. Ezenkívül az általuk elcsalt költségvetési pénzzel csökkent annak az alapnak a vagyona, amelyből a mentőalakulatok valóban lelki bántalmaktól szenvedő egykori tagjait segítik – hangsúlyozta. A vádlottak közül egyesek valóban szenvedtek vagy szenvednek valamilyen fokú lelki problémáktól, amelyek miatt segélyért folyamodhattak, de nem rokkantsági nyugdíjért – olvasható a vádiratban. Van olyan vádlott, aki már összesen több százezer dollárt kapott rokkantsági nyugdíj címén.

A legutóbbi hasonló csalást 2008-ban a New York Times leplezte le, kiderítve, hogy a legforgalmasabb amerikai vasútvonal, a New York-i Long Island Rail Road mögötti cég munkatársai egymilliárd dollárt csaltak ki rokkantságra hivatkozva és mondták, hogy képtelenek a munkát végezni, miközben golfozgattak vagy biciklizgettek. Az ügyben 33 embert tartóztattak le. Mindannyian bűnösnek vallották magukat, vagy elítélték őket.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.