600 tonna élelmiszert osztottak ki a magyar ökumenikusok

Több mint 3600 családhoz juttatott el lisztet, olajat és cukrot az Ökumenikus Segélyszervezet az ENSZ World Food Program támogatásával.

A több hónapos munka után kedden befejezett, összesen 100 millió forintos akciót a szervezet az afganisztáni Baglan három tartományában hajtotta végre.

– Az ENSZ afganisztáni missziója mellett a helyi vallási tanácsokkal, a kormányzóval és a rendőrséggel együttműködve bonyolítottuk le a programot, az ő segítségükkel állt össze a kedvezményezettek listája –  nyilatkozta lapunknak Mazar-i-Sarifból a szervezet munkatársa. Belényi Dániel elmondta: az egyeztetés a garanciája annak, hogy a csomagok végül valóban elérjék a segítségre szorulókat. – Fontos volt a raktározás megszervezése, hiszen a szállítmányokra sokan rátennék a kezüket, ezért is kellett bevonni minden érdekelt felet. Ezenkívül egy osztáskor meglehetősen nagy káosz keletkezhetne, ám az előzetes tárgyalások révén ezeket a konfliktusokat is meg tudtuk előzni – mondta Belényi, megjegyezve, hogy a dézsma veszélye mellett ezzel valamelyest a robbantásos merényletek esélyét is csökkenteni lehetett.

– Százszázalékos garancia erre persze nincsen – jegyezte meg Belényi, hozzátéve, hogy a helyismeret, a szervezet egy évtizede működő helyi irodája biztosítéka lehet a programok sikerének. Márpedig ilyen programokra a jövőben is szükség lesz, a biztonsági és politikai helyzettől függetlenül. – A magas hegyekről leáramló gyors patakok az olvadáskor egész falvakat sodorhatnak el, termőfölddel együtt, de az aszály is bármikor elviheti a termést. A veszély az öntözőrendszerek helyreállításával csökkenthető lenne, ám ez évtizedes munkát igényel – mondta Belényi.

Ami a biztonsági helyzetet illeti, Belényi elmondása szerint az elmúlt években inkább romlott. – Tegnap is volt egy robbantás Mazar-i-Sarifban, vannak helyek, ahová korábban eljuthattam, ma már nem. Eddig itt nem volt veszélyes külföldiként egyedül az utcára menni, ma már ezt sem javasolják – adott helyzetképet a segélyszervezet képviselője, aki szerint a NATO 2014-es kivonulása után a helyi erők nem biztos, hogy hatékonyan fogják tudni átvenni az ellenőrzést az országban. – Akkor nyilván az afgán katonaság közreműködésével kell majd a programokat megvalósítani. Akárki is lesz itt, a segélyszervezet biztosan marad.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.