Negyvennégy napig élt a repülőtéren a hatfős család

A Seremetyjevó termináljának egyik sarkában hat gumimatrac, a fal mellett bőröndök sorakoznak. A radiátorokon a frissen mosott ruhák száradnak. Haszan Ando Ahmed Mohammed feleségével és négy gyermekével már közel 50 napja él a Moszkvához közeli repülőtéren, a hatóságok ugyanis nem engedik be őket az országba.

„Kérjük, ne nyúljon a holmijainkhoz, mert mi itt élünk” - áll a család holmijai köré feszített kötélre tűzött papírlapon. A kurd család Szíriából menekült el, és Oroszországban szerettek volna letelepedni. Csakhogy az orosz hatóságok szerint vízumaik hamisak, ezért nem engedték, hogy elhagyják a repülőtér területét.

A kurd család a légikikötő mosdóiban tisztálkodik, itt mossák szennyeseiket is, élelmezésükről pedig az UNICEF gondoskodik.

A CNN szerint az utóbbi néhány napban azonban jelentős változás történt: az ENSZ és egy nem kormányzati szervezet együttes fellépésének hatására a családot a terminálon belül található száláson helyezték el.

„A szoba korántsem tökéletes, dohányzók számára fenntartott helyiséget kaptunk" - mondta a családfő a CNN-nek, megjegyezve, a feltételek nem épp a legmegfelelőbbek a három, 8 és 13 év közötti fiai és hároméves kislánya számára. A helyzet azonban még mindig jobb, mint amikor a terminálban aludtak. Felesége annyira beteg lett, hogy kórházba került, ám családja nem látogathatta meg őt. „Már kiengedték, de még mindig nem érzi jól magát” - jegyezte meg.

Volt már ilyenre példa

A család története kísértetiesen hasonlít Steven Speilberg 2004-es filmjének, a Terminálnak a sztorijához. A film főhőse, Viktor Navorski New Yorkba repül egy kelet-európai országból, amikor hazájában államcsíny bontakozik ki. Mikor végre a John F. Kennedy repülőtérre ér, útlevele egy már nem létező országból való, ezért nem engedik, hogy belépjen az országba.

A Mohammed-család esete nem egyedi. Edward Snowden, az amerikai CIA és a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt alkalmazottja, a titkos adatgyűjtés szóló dokumentumok kiszivárogtatója szintén egy hónapot töltött a Seremetyjevó Nemzetközi Repülőtéren, mielőtt menedékjogot kapott volna.

A kurd család azért választotta Oroszországot, mert Mohammed feleségének ott élnek a rokonai. Szíriából az északi-iraki Erbíl városába mentek, ahol az orosz konzulátuson igényelték a vízumot és meg is kapták. Onnan repültek Isztambulba, ahol a hatóságoknak semmi bajuk nem volt az úti okmányaikkal.

Az oroszok azonban  ki akarták toloncolni őket, ám nem hajlandók visszamenni a polgárháború sújtotta országba. „Ha visszatérnénk, a rezsim végezne velem és a családommal is” - mondta Mohammed, akit állítása szerint a reptéri hatóságok terroristaként kezelnek. „Valóban úgy nézek ki? Így kezelnek egy családapát , akit a felesége és négy gyermeke vesz körül és semmi másra nem vágynak jobban, mint hogy normálisan élhessék életüket?” - fakadt ki férfi.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.