45 év után először lépett palesztin földre a Hamász-vezér
Harmadik születés – mondta hallható diadaérzettek a hangjában Háled Mesaal. A szélőséges palesztin szervezet, a Hamász vezetője negyvenöt év után először lépett palesztin földre pénteken. Holnap „győzelmi meneten” is részt vesz, amely sokak szerint azt bizonyítja, hogy a Hamász megerősödve került ki a tűzszünettel végződő nyolcnapos konfliktusból, amely a gázai övezetet 2007 óta uraló szervezet és Izrael között robbant ki novemberben.
Mesaal tizenegy éves korában hagyta el Ciszjordániát, élt Kuvaitban, majd Jordániában, ahol kapcsolatba került a Hamásszal. A szervezetet 2004-től egészen idén januárig Damaszkuszból irányította, Szíriát azonban a Bassár el-Aszad szír elnök elleni felkelés miatt elhagyta. Azóta Katarban él, de sokat jár Kairóban is. Megjegyzését, hogy a látogatás számára olyan, mintha harmadszor is megszületett volna, így magyaraázta: édesanyja 1956-ban adott neki életet, másodszor pedig akkor született meg, amikor 1997-benben túlélt egy izraeli merényletkísérletet. Mesaal azután került a Hamász élére, hogy Izrael végzett elődjével, Ahmed Jaszin sejkkel Gázavárosban.
Damaszkusszal és Teheránnal való kapcsolatai miatt igazán fontos volt a szervezet számára, így miután elhagyta Damaszkuszt, meggyengültek pozíciói. A novemberi konfliktus során a tűzszünet kiharcolása és az Egyiptommal való együttműködése után sikerült megerősödnie. Ez világossá vált, mikor a tárgyalások végén Mohamed Murszi elnökkel jelent meg a nyilvánosság előtt. A Hamászon belül és a szervezeten kívül is sokan szeretnék, ha a vezetői poszton maradna, Mesaal azonban le szeretne mondani.
Mesaal valamivel több mint 48 órát tölt el a Gázai övezet területén. A Hamász szombatra beharangozott egy nagy, szabadtéri gyűlést, amellyel a – saját értelmezésük szerint – Izrael felett aratott győzelmüket ünneplik, és egyben megemlékeznek a szervezet alapításának huszonötödik évfordulójáról is. A szombati nap egyébként nem az alapítás dátumával, hanem az első palesztin intifáda kezdetével esik egybe. Ez egy gesztus is lehet a többi palesztin frakció felé, és újabb hajlandóságot mutat a Mahmúd Abbász palesztin elnökkel való kiegyezésre. Várhatóan konkrétan is szóba kerül majd a Fatah mozgalommal való kibékülés – írja a BBC. Mesaal Reutersnak adott interjújában korábban már dicsérte Abbászt, amiért sikerült kiharcolnia a szavazati joggal nem bíró megfigyelői státuszt az ENSZ-ben.
Gázavárosban nagyon készültek Mesaal érkezésére, a Hamász zöld színű zászlóival díszítették fel a várost. Egy nagy színpadot is felállítottak a palesztin készítésű M75 rakéta modelljével, amellyel múlt hónapban Jeruzsálemet és Tel-Avivot is lőtték. Mesaal állítólag ellátogat a Hamász-alapító Jaszin és Ahmed Dzsabari, a novemberi konfliktusban megölt parancsnok otthonába is. (Novemberben Dzsbari likvidálása miatt robbant ki a nyolcnaposd konfliktus.)
Mesaal Rafah határátkelőnél lépett be a területre, és megcsókolta a földet. A médiának elmondta: látogatása olyan, mintha harmadjára született volna újjá, és reméli, a negyedik az lesz, amikor minden palesztin felszabadul.
A novemberi konfliktusban közel 170 palesztin és hat izraeli halt meg. Izrael szerint a Hamász egyáltalán nem győzött, sőt: a légicsapásokkal és a rakéták kiiktatásával sikerült meggyengíteniük a szervezet ütőképességét. Mindezek ellenére úgy tűnik, a Hamásznak mégis sikerült megszilárdítania helyzetét, elnyerte arab szomszédai támogatását, riválisát, a Fatahot pedig kiszorította. Ráadásul a béketárgyalásokat levezénylő Egyiptomban is a Hamászt pártoló erők vannak hatalmon. Maga a Hamász is a Mohamed Murszi elnököt támogató Muzulmán Testvériségből nőtt ki, és máig a mentorának tartja.