24 évet kapott Gotovina tábornok
Huszonnégy év börtönbüntetésre ítélte Ante Gotovina horvát tábornokot szerbek elleni bűnökért a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Törvényszék pénteken. A horvátok ugyanakkor nemzeti hősnek tekintik, amiért négy év után feszabadították a szerbek által megszállt horvát területeket. Egy másik horvát vádlott, Mladen Markac 18 évet kapott, Ivan Cermakot pedig felmentették. Horvátországban Gotovinát hősként tisztelik, hadjáratait felszabadító műveleteknek élik meg és az ítéletre Horvátországról szóló verdiktként is tekintenek déli szomszédaink.
A három horvát katonai vezetőnek az ország keleti részén - Krajinában - élő szerb kisebbség ellen elkövetett atrocitások miatt kellett felelniük. A bíróság szerint a katonai vezetők irányították azt az 1995-ös, "Vihar hadművelet" elnevezésű akciót, amelynek során etnikai tisztogatások történtek, és emiatt közel 200 ezer szerbnek kellett elhagynia otthonát. Gotovinát 150 szerb lemészárlásával, civilek elleni erőszakoskodással és ezrek deportálásával vádolják. Az 1995-ös hadművelet során szerb adatok szerint a menekültek mellett kétezer szerb civil személy életét vesztette, és további több mint kétezren eltűntek. A vád szerint a művelet során etnikai tisztogatás is történt, ám ezt a bírák nem tartották megalapozottnak. Az eljárás folyamán több mint 300 tárgyalási napot tartottak, és 140 tanút hallgattak meg. Az ügyész 27, 23 és 17 év börtönt kért, ennél a bírák kevesebbet tartottak indokoltnak.
"Elismerést érdemelne"
A most 55 éves Gotovina ellen 2001-ben adtak ki körözést. A tábornok négy évig bujkált, 2005-ben a Kanári-szigeteken tartóztatták le. (Markac és Cermak 2004 márciusában önként adta fel magát.) Gotovina és társai is tagadták a vádakat. A hágai tárgyalás 2008-as kezdetekor Gotovina ügyvédje közölte: ügyfele volt az, aki véget vetett a boszniai háborúnak, és ugyancsak ő szállt először harcba Slobodan Milosevic volt szerb diktátor rezsimje ellen. "Épp ezért nem tekinthető háborús bűnösnek" - állította az ügyvéd, aki szerint Gotovina büntetés helyett elismerést érdemelne.
Horvátország sok bírálatot kapott - többek között az Európai Uniótól -, mert vonakodott kiadni a háborús bűncselekményekkel vádolt volt katonai parancsnokokat. Az EU az uniós integráció első feltételeként épp ezért a volt háborús bűnösök kiadatását követelte a volt jugoszláv tagállamoktól.Egyelőre Ratko Mladic szerb tábornok van még szökésben, akik közel másfél évtizede keresnek a nemzetközi hatóságok.
A veteránok tüntetnek
"Összegyűlünk és megmutatjuk, hogy támogatjuk a Hágában lévő tábornokainkat" - írták közleményükben a hirvát veteránok, akik szombatra tüntetést szerveznek. Az ítéletet egyébként Zágrábban óriáskivetítőn nézhették, élőben. Jadranka Kosor miniszterelnök nyugalomra szólított fel, mondván "a tüntetés nem változthat a történteken". A kormányfő kifejezte reményét, hogy a bíróság elismeri Horvátország függetlenségi háborújának igazságát. A Vecernji List napilap pénteki számában Gotovina portéja foglalta el az egész címplapot, alatta egyetlen szó: "Hős".
Egy kalandos élet
Gotovina idegenlégiósként kezdte katonai pályafutását, bejárta Afrika sötét sarkainak brutális konfliktusait. A nyolcvanas években Dél-Amerikában tevékenykedett, főleg szélsőjobboldali félkatonai alakulatok kiképzésével töltötte az időt. Argentínában ismerkedett meg a fasiszta Usztasa mozgalomhoz kötődő hotvát emigrációval, akiknek hatására hazatér és csatlakozott a Nemzeti Gárdához.
(hirado.hu/origo.hu/index.hu/BBC)