Tízezrek vettek búcsút Krakkóban az elnöki pártól
A vulkáni hamufelhő miatt számos elnök, uralkodó, vezető államférfi mondta le részvételét a temetésen, viszont jelen volt mások között Dmitrij Medvegyev orosz elnök, Václav Klaus cseh, Horst Köhler német, Ivan Gasparovic szlovák, Sólyom László magyar, Traian Basescu román és Viktor Janukovics ukrán elnök, továbbá Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke. Magyar részről jelen volt Bajnai Gordon miniszterelnök, Orbán Viktor, a Fidesz-MPSZ elnöke, Martonyi János, a miniszteri tárca várományosa, akik gépkocsival érkeztek a temetésre.
Medvegyev vasárnap késő délelőtt repülőgéppel érkezett Krakkóba, ez volt az orosz elnök első lengyelországi látogatása. A gyászmise kezdete előtt Medvegyev tárgyalt Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel és Bronislaw Komorowski ügyvezető államfővel. Mint közölte, a félórás találkozón egyetértettek abban, hogy a gyász egyesítette a lengyel és az orosz népet, és hangsúlyozta, hogy az orosz nép a jövőben is kész az együttműködésre. Medvegyev a mise előtt rózsacsokrot helyezett el, és gyertyát gyújtott a Mária-templomban. A gyászmise után Medvegyev hazautazott. Repülőtéri nyilatkozatában még egyszer együttérzését nyilvánította ki a katasztrófa áldozatai hozzátartozóinak és az egész lengyel népnek.
A több tucat püspök részvételével tartott, koncelebrációs gyászmisét a krakkói főtéren, a Ryneken álló Mária-templomban Stanislaw Dziwisz krakkói bíboros érsek vezette. A gyászmisét eredetileg XVI. Benedek pápa személyes küldötte, Angelo Sodano bíboros, a bíborosi kollégium dékánja vezette volna, aki azonban a légi közlekedés nehézségei miatt nem érkezhetett meg Krakkóba. Szentbeszédét Józef Kowalczyk érsek, lengyelországi pápai nuncius olvasta fel.
A temetésre több mint 150 ezer érdeklődő gyűlt össze a krakkói főtéren és még két másik krakkói helyszínen, a Blonia réten és a Lagiewniki városrészben található Isteni Irgalom-székesegyház előtt, akik kivetítőkön követhették az eseményeket.
Dziwisz bíboros köszöntő beszédében egyebek között arról beszélt, hogy 70 évvel ezelőtt Katyn eltávolította egymástól a lengyel és az orosz népet, és az ártatlanul kiontott vérről szóló igazság eltitkolása lehetetlenné tette a sebek begyógyítását. A légikatasztrófa azonban előhívta az egyes emberekben és népekben rejlő jót. Az orosz emberek részéről tapasztalt együttérzés és segítség reményt nyújt a két nép közeledésére és kiengesztelődésére - mondta. Kifejezte óhaját, hogy ez a halál egyben legyen a kezdete a lengyel társadalmon belüli kapcsolatok erősödésének, a különbségek ellenére.
Angelo Sodano bíboros szentbeszédében, melyet Józef Kowalczyk érsek, apostoli nuncius olvasott fel, annak az óhajának adott hangot, bár Kaczynski áldozata hozzájárulna egy jobb egyesült Európa és világ építéséhez. Bronislaw Komorowski gyászbeszédében hangsúlyozta, hogy teljesíteni kell Lech Kaczynski hagyatékát, aki a katyni bűntett igazságának érvényesüléséért küzdött. Emlékeztetett rá, hogy a évtizedeken át hallgatni kellett Katynról, és sajnálatos módon az egész világ hallgatni akart róla.
A gyászmise végeztével az elnöki pár koporsóit katonazenekar hangjai és harangszó mellett ágyútalpakon vitték a Wawelbe, ahol a Dziwisz érsek vezette gyászszertartás után a Wawel-székesegyház Ezüst Harang-tornya alatt lévő kriptában, közös alabástrom szarkofágban, Józef Pilsudski marsall, a modern lengyel állam atyjának szarkofágja mellett a szűk család jelenlétében helyezték végső nyugalomra. Tistelőik vasárnap estig itt róhatják le kegyeletüket.
A Nyugat távol maradt a temetéstől
Az európai légtérzár miatt távol maradt Barack Obama amerikai, Nicolas Sarkozy francia, Heinz Fischer osztrák, Angela Merkel német kancellár, valamint José Manuel Barroso európai bizottsági elnök, a brit trónörökös Károly herceg, David Miliband brit külügyminiszter, XVI. Károly Gusztáv svéd király és Carl Bildt svéd külügyminiszter, I. János Károly spanyol király és José Luis Zapatero miniszterelnök, Tarja Halonen finn, Valdis Zatlers lett, Mary McAleese ír elnök, II. Albert monacói nagyherceg, valamint Stephen Harper kanadai miniszterelnök. Nem utazik el Ólafur Ragnar Grímsson izlandi, Borisz Tadics szerb, Abdullah Gül török, Ivo Josipovic horvát, Georgi Parvanov bolgár elnök és Stipe Mesic volt horvát államfő sem.
Nem volt jelen a krakkói temetésen az olasz kormányfő, a macedón elnök, a dél-koreai miniszterelnök, a japán alsóház elnöke, az indiai külügyminiszter, a mexikói külügyminiszter, Új-Zéland főkormányzója, a pakisztáni védelmi miniszter, az afgán elnök valamint az egyiptomi kormány nemzetközi együttműködésért felelős minisztere sem. Eredetileg 98 állam jelezte, hogy - különböző szinten - képviseltetni fogja magát a gyászszertartáson.
„A barátság él"
Sólyom László a kérdésre, hogy az európai légtérzár miatt felmerült-e lengyelországi utazásának törlése, leszögezte, hogy ez kizárt volt, Magyarország számára fontos demonstrálni a barátságot Lengyelországgal és ő ezt személyesen is szívügyének tekinti.
Arra a kérdésre, hogy milyen volt a személyes viszonya Kaczynski elnökkel a visegrádi négyek, a NATO, valamint az Európai Unió eseményein, az államfő úgy válaszolt, hogy Kaczynski azok közé az elnökök közé tartozott, akikkel igen gyakran találkozott, és nagyon jól megértették egymást. Úgy ítélte meg, hogy Magyarország méltóképpen búcsúzott a lengyel államfőtől a szombati gyásznapon. A köztársasági elnök nagyon fontos nevezte Kaczynski utolsó üzenetét, amellyel az oroszországi Katinyba (Katyn) utazott: megbékélés, de nem mindenáron. Ahogyan a volt lengyel elnök is mondta, kezdjenek egy új szakaszt az orosz-lengyel viszonyban, de tisztázzanak mindent az utolsó részletig. Sólyom László szerint ez nem csak az orosz és lengyel kapcsolatrendszerben érdekes, de Magyarországnak is a környező államokkal való viszonyában. Szerinte egy hasonló folyamat van kibontakozóban a magyar-szerb viszonyban is.
A kérdésre, hogy a magyar államfő részvételével lehetséges-e még szorosabbra fűzni a közmondásosan jó magyar-lengyel barátságot, azt felelte, hogy egész biztosan. Számára vigasztaló volt, hogy a gyásznapon Magyarországon milyen sokan emlékeztek meg a tragédiáról. - Mostanában már azt mondogatták, hogy az a nagy lengyel-magyar barátság, amely még a hatvanas-hetvenes években minket magával ragadott, talán lanyhulóban van, de ez az esemény megmutatta, hogy ez nem igaz, ez a barátság él - hangoztatta Sólyom László.