Csendestárs vagy kormánytag?

Gyors kormányátalakítást ígér a román miniszterelnök a liberális kormányzó partnerek távozása után, egyelőre azonban a tárgyalások sem kezdődtek meg a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ), amely biztosíthatná a kabinet számára a stabil parlamenti többséget.

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) kedd este döntött a 2012 decembere után kétharmados többséggel kormányzó Szociálliberális Unió (USL) felbomlásáról. A döntés értelmében lemondott a PNL még hivatalban levő hét minisztere, s követték a párt javaslatára kinevezett államtitkárok és hivatalvezetők. A megüresedett tárcákat ideiglenesen a Szociáldemokrata Párt (PSD) miniszterei vették át.

A liberálisok távozása után a Victor Ponta vezette szociáldemokraták két kisebb alakulattal együtt törékeny többséggel rendelkeznek a parlamentben. A kormányfő előre bejelentette, hogy szívesen meghívná az RMDSZ-t a kormányba, nemcsak egy kényelmesebb parlamenti többség reményében, hanem azért is, hogy a magyar kisebbség „radikalizálódását” megelőzze. Az RMDSZ-hez szerda délután futott be a miniszterelnök telefonhívása. A tárgyalásokra való felkérést az RMDSZ elfogadta, de eddig a találkozó időpontjában sem állapodtak meg. Kelemen Hunor szövetségi elnök elmondta: péntekre összehívta a Területi Elnökök Konzultatív Tanácsát, szombaton pedig összeül a szövetség miniparlamentjének nevezett Szövetségi Képviselők Tanácsa, amely felhatalmazást adhat a tárgyalásokra.

Kelemen arra is kitért, hogy noha nyilvánvalóan nagyobb előnyökkel járna a kormányzati részvétel, nincs kizárva, hogy a szövetség inkább kívülről támogatja a Ponta-kabinetet. Emlékeztetett arra, hogy 2000–2004 között az RMDSZ ugyanígy támogatta a szociáldemokraták kisebbségi kormányát. A szövetség feltételeit illetően Kelemen Hunor elmondta: a kisebbségi jogok terén az RMDSZ elvárásai közismertek, emellett a román állampolgárokat etnikai hovatartozásuktól függetlenül sújtó gazdasági-szociális problémákat, valamint az infrastrukturális prioritásokat tartják majd szem előtt a tárgyalásokon.

Közben olyan találgatások láttak napvilágot, hogy a szociáldemokraták az RMDSZ nélkül készülnek kormányozni. A spekulációkat táplálta Calin Popescu Tariceanu szenátor, a liberálisok (PNL) korábbi elnöke, aki rendkívüli sajtótájékoztatóján bejelentette: tárgyalásokat folytat a miniszterelnökkel a Szociálliberális Unió megmentéséről, illetve arról, hogy a liberálisok javaslatára kinevezett tisztségviselők megtarthassák kormányzati pozíciójukat. A liberálisok elítélték Tariceanu „magánakcióját, amellyel gyakorlatilag kizárta magát a pártból”. A közlemény szerint nem áll fenn az a veszély, hogy az USL felbomlásával elégedetlen liberálisok átálljanak a szocdemek oldalára. A Mediafax hírügynökség szerint azonban Tariceanunak máris vannak követői, köztük Gelu Diaconu, az adóhatóság elnöke, aki nem hajlandó lemondani.

A miniszterelnökre nyomás nehezedik a székelyföldi románok részéről is, hogy ne hívja meg a kormányba az RMDSZ-t. A Kovászna, Hargita és Maros megyei Románok Civil Fóruma (FCRCHM) arra kérte Victor Pontát, hogy semmiképp se ajánljon kormányzati szerepet az RMDSZ-nek, mert kormányra jutása esetén a magyar etnikai szervezet „két évtizedes zsaroló politikáját folytatná, hogy valóra váltsa szeparatista és revizionista törekvéseit”. A szervezet egyik jeles tagja Mircea Dusa, a Ponta-kormány védelmi minisztere.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.