Csapda várhat a „jó gazdára”
A szász származású politikus neve az elmúlt években a „jó gazda” szinonimájává vált Romániában, márpedig megfigyelők szerint belügyminiszterként nagy valószínűséggel kudarcot vall, és akkor oda az általa megtestesített mítosz. Az 55 éves erdélyi polgármester – végzettségét tekintve fizikatanár – egyike a leginkább megbecsült helyi elöljáróknak Romániában, ha nem egyenesen ő a legmegbecsültebb.
Nagyszebenben mindenképpen: ezt mutatja, hogy 2012-ben a szavazatok csaknem 80 százalékával választották újra immár harmadszor, pedig a város lakóinak elenyésző része német ajkú. Johannis egy éve foglalta el a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöki tisztségét, amelyet külön neki hoztak létre. Azóta nem sokat hallatott magáról, ritka megnyilvánulásai azonban emlékezetesek, legalábbis a liberálisokkal együtt kormányzó szociáldemokratáknak biztosan.
A politikus többször élesen bírálta Victor Ponta kormányfő döntéseit. Legutóbb a hiteleseknek nyújtandó adókedvezményeket minősítette elfogadhatatlannak. Az intézkedésre időközben a Nemzetközi Valutaalap is rábólintott, így visszavonni már nem lehetett, viszont az előkészítésében részt vevő pénzügyminiszternek, Daniel Chitoiunak mennie kellett. Az ő távozásával megüresedett miniszterelnök-helyettesi posztot foglalja el Johannis, aki megkapja a belügyi tárcát is. Ez utóbbitól féltik bukaresti megfigyelők a szász polgármester nimbuszát.
Johannis kinevezése több mint egy hete húzódik, ami arra utal: a szociáldemokraták pontosan megértették a liberálisok szándékait. Az elmúlt napokban felmerült a szakítás lehetősége is, de a legfrissebb hírek szerint Ponta és pártja végül a koalíció fenntartása mellett döntött. Belügyminiszterként könnyen kitörheti a nyakát, ami a személyes kudarcon túl egy mítosz megdőlését is jelentené – figyelmeztetett Cristian Tudor Popescu publicista, az egyik legnépszerűbb romániai internetes portál, a Gandul alapítója.
Fontosnak tartotta kiemelni: Johannis a románok számára „a német”, aki rendkívül komoly, megfontoltan beszél, hatékony vezető, és bármilyen fontos állami tisztség lehetséges várományosa. Sikere ezért a remény továbbélését jelentené, kudarca általános kiábrándulást okozna. Egyes megfigyelők szerint azonban a liberálisoknak nincs más választásuk, mint hogy kockáztassanak. Pártelnökük, Crin Antonescu hiába a kormányzó Szociálliberális Unió hivatalos államfőjelöltje, valamennyi felmérésben messze elmarad Ponta kormányfőtől, miközben az utóbbi hónapokban többször is szóba került a koalíció szakadása.
Johannis kormányzati szerepvállalása mindenekelőtt azt a célt szolgálja, hogy láthatóbbá tegye a pártot arra az esetre, ha Antonescu nem az USL, hanem csupán a PNL jelöltjeként kell indulnia a decemberi elnökválasztáson. Ponta látszólag tárt karokkal fogadta kormányában Johannist, viszont pártjának több képviselője, köztük Ilie Sarbu szenátusi frakcióvezető (egyben a miniszterelnök apósa) kemény ellenvetéseket fogalmazott meg. A kritikák azzal érveltek: Johannis meg akarta tartani a polgármesteri széket is (időközben tisztázta, hogy még a kinevezése előtt lemond), másrészt az esetleges összeférhetetlenségeit vették sorra. A sajtó pedig elkezdte felmelegíteni állítólagos viselt dolgait.