Alulmaradtak a teadélutánosok

Egyelőre azért nem tört ki a béke a washingtoni politikában – igyekezett leszögezni már véleménycikkének címében a Bloomberg Business Week internetes oldala.

Sok elemző és kommentátor azonban úgy véli, végre valami megmozdult, szóba áll egymással a demokrata és a republikánus párt, és így igenis előrelépés történhet sok fontos ügyben. Az optimizmus egyik oka, hogy december végén a két pártnak sikerült megegyezésre jutnia a költségvetés egy részéről. Ez csökkenti a tavaly bevezetett, fűnyíróelven működő megszorítások hatását, és biztosítja, hogy két évig ne ismétlődjön meg a szeptember végi eset, amikor költségvetés hiányában leállt a szövetségi kormány.

A másik fontos esemény pedig az volt, hogy John Boehner, a képviselőház republikánus elnöke közölte: támogatja a bevándorlási törvények megváltoztatását. Igaz, nem a Barack Obama elnök által szorgalmazott átfogó reformot, hanem egy lépésről lépésre történő változást. Ám ez is fontos kijelentés, azt mutatja, hogy lehetséges az előrelépés egy Amerika számára kulcsfontosságú ügyben.

A The Economist szerint ez nem is a két párt közötti, hanem inkább a republikánus párton belüli háborúban jelent fordulatot. A párt jobb szárnya ősszel még fogva tartotta a mérsékelt képviselőket, és még Boehner sem tudta „megfegyelmezni” saját frakcióját a képviselőházban. A Teadélután mozgalomhoz köthető képviselők attól sem riadtak vissza, hogy a szövetségi kormány leállításával próbálják meg kikényszeríteni Obama egészségbiztosítási reformjának bukását.

Nem szavazták meg a kormány finanszírozását biztosító törvényt, ezért tizenhét napra leálltak a kormányhivatalok. Amerikában nem népszerű az új egészségbiztosítási törvény, de a leállás még kevésbé volt az: a republikánusok népszerűsége meredeken zuhanni kezdett. „Boehner tudta, hogy az emberek így fognak reagálni, és meg is mondta előre. Ám akkor még senki sem hitt neki, nem tudott elegendő szavazatot összegyűjteni, ezért kénytelen volt engedni a képviselőknek, a kormányhivatalok pedig leálltak” – magyarázta lapunknak Barry Casselman veterán politikai kommentátor.

A házelnöknek a 2010-es megválasztása óta meggyűlt a baja saját képviselőivel, de ez most megváltozott. „Felállva tapsolták, miután újraindult a szövetségi kormány finanszírozása. Így ismerték el, hogy igaza volt, hallgatniuk kellett volna rá” – mondta a Népszabadságnak telefonon a minnesotai elemző. Szerinte Boehner most van politikai hatalma csúcsán. Ezt maga a házelnök is tudja: amikor a teadélutánosok és a párt szélsőjobboldali alakjai támadták a december végi költségvetési megegyezés miatt, heves kirohanást intézett ellenük.

A Teadélután mozgalomról egyenesen azt mondta: minden hitelüket elvesztették. „Nemrég beszéltem Boehnerrel, és szerintem őszintén hisz abban, hogy reformra szorulnak a bevándorlási szabályok. Ezt az országot bevándorlók építették, nem mehet tovább, ami most van” – fejtegette Casselman. Hozzátette: nem mellékesen az idén ősszel esedékes félidős választásokon is jól jön majd a Republikánus Pártnak, hogy ezzel a kérdéssel már nem lehet támadni.

Az ősszel a kongresszus tagjait, illetve a szenátus tagjainak harmadát választják újra. A republikánusok célja, hogy megőrizzék többségüket a képviselőházban, és hogy átvegyék a vezetést a szenátusban, ahol jelenleg a demokraták vannak többségben. A republikánusoknak pedig már így is hatalmas károkat okozott, hogy a közvélemény bevándorlásellenesnek tartja őket. A 2012. őszi választásokon s azon belül az elnökválasztáson is kimutatható volt: az egyre növekvő létszámú spanyol ajkú választói csoport túlnyomó többsége a demokratákat támogatja.

John Boehner, a képviselőház republikánus elnöke. Megfegyelmezte a saját frakcióját
John Boehner, a képviselőház republikánus elnöke. Megfegyelmezte a saját frakcióját
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.