Forogtak a dollármilliók
Összesen nyolcvan embert vettek őrizetbe (később többeket egészségi okokból elengedtek). Az előzetes letartóztásba helyezettek között van három hivatalban lévő miniszter fia is. A rendőrök a hírek szerint sok millió dollár készpénzt foglaltak le a miniszteri gyermekek otthonában.
A kormány – példátlan módon –az akció utáni napon majdnem húsz vezető beosztású rendőrt leváltott a parancsnoki munkakörükből. A tisztek nem tájékoztatták az akcióról feletteseiket, beleértve a feltehetően érintett Muammert Güler belügyminisztert, akinek a fiát, Barist szintén ideig lenes letartóztatásba helyezték. Két új ügyészt odatettek a több mint egy éve folyó ügy felügyeletére. Letartóztatták Salih Kaan Caglayant, akinek az apja Zafer Caglayan gazdasági miniszter, valamint Erdogan Bayraktar városfejlesztési miniszter fi át, Abdullah Oguz Bayraktart. A lecsukottak között van számos vezető minisztériumi tisztviselő, egy építési nagyvállalkozó, az egyik isztambuli kerületi polgármester, a környezetvédelmi és városfejlesztési hatóság több vezető beosztású munkatársa, valamint az állami tulajdonú Halkbank vezérigazgatója (az ő lakásában is volt pár millió dollár). A vádak többnyire megvesztegetésről szólnak, előnyös építési közbeszerzések odaítélése körül; törvénysértő építési engedélyek kiadása volt a tét, ezért forogtak a dollármilliók.
A vádak nemzetbiztonsági kérdéseket is érintettek. Az egyik érintett egy Reza Zarrab nevű irániazerbajdzsáni üzletember, aki kormányközeli köröket vesztegett meg, hogy békében működtethesse aranycsempész-hálózatát az Irán–Törökország–Oroszország háromszögben. Az aranycsempész török állampolgárságot is vásárolt magának befolyásos barátai segítségével, ehhez elsősorban a belügyminisztert kellett megvesztegetnie. A Radikal napilap szerint Zarrab legalább tízmillió dollárt csempészett törvénysértő eszközökkel Iránba, felhasználva az állami Halkbankot is.
Bülent Arinc miniszterelnök-helyettes, majd maga a kormányfő is sietve a Törökország sikereire irigy idegen erőket vádolta meg az akcióval. Akik nem tudták megdönteni a kormányt a nyári Gezi parki akcióval, azok most így próbálkoznak – harsogták. Arinc szerint „pszichológiai hadművelet” folyik a kormány ellen. Sajnálkozott afelett is, milyen szomorú dolog, hogy a belügyminiszter szinte utolsóként értesült fia letartóztatásáról. Baris Güler házában hárommillió dollárt, hat páncélszekrényt és egy pénzszámoló gépet is találtak a rendőrök – írta a Hürriyet angol nyelvű kiadása. Erdogan egy szervezetről is beszélt, amely kárt akar okozni Törökországnak, és amelynek „kiterjedt hálózata van Törökországban és külföldön”.
A törökök tudták, kire gondol a kormányfő. Mostanában a fő ellenfele Fethullah Gülen, az Egyesült Államokban élő török iszlám hittudós. Gülen évtizedek óta építi a maga hálózatát, iskolák, egyesületek, lapok, tévék, rádiók sorát hozta létre. A gülenizmus a mérsékelt politikai iszlámot hirdeti, sokáig együttműködtek Erdogan Igazság és Fejlődés pártjával (AK). Feltehetően nem annyira a közös ideológia, mint a közös ellenfél hozta őket össze. Ez az ellenség a hadsereg által megtesített atatürki szekularizmus volt. A korábbi eliteket sikerült kiszorítani a hatalomból, és sokuk helyére a Gülen-iskolák neveltjei kerültek.
Mindennek azonban vége. Az utóbbi időben az AK meg akarja szüntetni például a Gülen-birodalom egyik oszlopát, az egyetemi felvételre előkészítő iskolák hálózatát. A sajtóhírek szerint a korrupciós ügyben a nyomozást egy gülenista ügyész vezeti. Fethullah Gülen sietve nyilatkozott, miszerint neki semmi köze az ügyhöz.