Az új generáció reformokat akar

Chilében jövő márciustól a középbal tér vissza a hatalomba. A szocialista párti Michelle Bachelet magabiztosan, a szavazatok 62 százalékával győzte le vasárnap a választások második fordulójában a jobboldali konzervatív Evelyn Mattheit. A két vetélkedő személye a Pinochet-időszak mély társadalmi és politikai megosztottságának a továbbélését jelzi. Hiszen Bachelet apja, a légierő tábornoka hű maradt az 1973. szeptemberi puccsal megdöntött Salvador Allendéhez, s ezért börtönben hunyt el. Matthei apja ugyancsak a légierő tábornokaként viszont a katonai junta tagja volt.

A dél-amerikai ország történetében először fordult elő, hogy két nő mérkőzött meg a posztért, ráadásul Bachelet 2006 és 2010 között egy ízben már volt elnök, de az alkotmány tiltja az államfő azonnali újraválasztását. A mostani biztos többséggel szemben ugyanakkor említhető, hogy igen magas volt a távol maradók száma: a novemberi első fordulón még a választásra jogosultak mintegy fele, most viszont alig több mint 40 százaléka vett részt, ami a politikából való kiábrándulás jele is lehet.

A Pinochet-diktatúra (1973–1989) óta két évtizeden át már a középbal volt kormányon, a jobboldal csak a legutóbbi, 2009-ben tartott választáson győzött. Egyik fél sem hozott érdemi reformokat, az alkotmány például maradt a Pinochet-időszakból. Most a 62 éves, eredeti szakmáját tekintve gyermekorvos Bachelet a korábbi kormányzásához képest jóval radikálisabb reformokat ígér a szociális különbségek csökkentésére, elsősorban az ingyenes és minőségi felsőoktatás fokozatos bevezetésével, amelyhez a pénzügyi feltételeket az adórendszer módosításával kívánja biztosítani. Ehhez a hátteret az Új Többség nevű középbal pártszövetség adja, benne első ízben a Chilei Kommunista Párttal, amely a Pinochet-diktatúra ellen az erőszakos, fegyveres utat választotta.

Chile az egyik leggazdagabb és legkiegyensúlyozottabban fejlődő ország Dél-Amerikában. Az utóbbi években – a világgazdasági válság közepette is – évi több mint öt százalékkal növekedett a GDP-je, a munkanélküliség pedig nem éri el a hat százalékot. Ám a szociális olló változatlanul szélesre nyílik a gazdagok és a szegények között. (Az Universidad de Chile hallgatói által készített összehasonlító felmérés szerint a leggazdagabbak egy százaléka a jövedelmek 31 százalékával rendelkezik, miközben Németországban csak 12 százalékával, egy chilei vezető menedzser pedig százszor annyit keres, mint munkása – írta a spanyol El País.) A jobboldali Sebastian Pinera kormányával szemben 2011-ben hónapokon át több százezren tüntettek az oktatási jogok szélesítéséért. Ugyanis a későbbi karrierhez jó képzést inkább csak a fizetős magánintézmények biztosítanak, míg az állami egyetemeken szerzett diplomákat nem értékelik sokra a munkaerőpiacon.

A lakosság most bizalmat szavazott Bachelet elnöknek és kormányának. Kérdés, hogy az ideológiailag megosztott Új Többség – a centrista kereszténydemokratáktól a kommunistákig – mennyire gyorsan és hatékonyan tudja keresztülvinni a törvényhozásban a beígért reformokat. Ha nem lesznek érdemi változások, akkor a most népszerű szocialista államfőnek fel kell készülnie az utcai tüntetésekre. Chilében felnőtt a diktatúra utáni nemzedék, amely már nem fél a rendőröktől, a biztonsági erőktől.

Michelle Bachelet a győzelmét ünnepli
Michelle Bachelet a győzelmét ünnepli
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.